Մինչեւ 2019 թվականը Հայաստանում արեւային էլեկտրակայանների հզորությունը կհասնի 110 ՄՎտ-ի: Այս մասին հունիսի 28-ին էներգետիկ ենթակառուցվածքների եւ բնական պաշարների փոխնախարար Հայկ Հարությունյանը հայտարարեց գերմանական KfW բանկի վարկային սեմինարի ժամանակ` կապված «Աջակցություն վերականգնվող էներգիային» ծրագրի հետ:
Նրա խոսքով` արեւային կայանների գեներացիան անկայուն է (կախված արեւի լույսից` կարող է թույլ լինել, սակայն յուրաքանչյուր վայրկյան փոփոխվել), եւ 110 ՄՎտ-ն առավելագույն հզորությունն է, որի դեպքում երկրի ներկայիս էներգահամակարգը կարող է նոր տատանումները «մարսել»: Այդուհանդերձ, նույն 2019-ին կընդլայնվեն Հայաստանի էներգահամակարգի թողունակության կարողությունները: Նոր բարձրավոլտ էլեկտրահաղորդման գծերի շնորհիվ Վրաստանի եւ Իրանի հետ ընդհանուր փոխանցումը կհասնի մոտ 2 հազար ՄՎտ-ի. Իրանի հետ` 350-ից մինչեւ 1000 ՄՎտ-ի, Վրաստանի հետ`ավելի քան 2 անգամ, մինչեւ 1000–1200 ՄՎտ: Այդ դեպքում տատանումներից կարելի է չվախենալ. էներգիայի ավելցուկը կարելի է փոխանցել հարեւաններին, իսկ անհրաժեշտության դեպքում ետ ստանալ: Սա այլընտրանքային էներգիայի համար նոր հզորությունների հնարավորություններ կստեղծի:

YEREVAN. - The capacity of solar power stations in Armenia will reach 110 MW by 2019.
Deputy Minister of Energy Infrastructures and Natural Resources of Armenia Hayk Harutyunyan said the aforementioned at the seminar of KfW bank, referring to the Support for Renewable Energy program.
In his words, the generation of energy by solar stations is unstable (it can be weak depending on solar light but may also change each second), 110 MW being the maximal capacity in case of which the current energy system of the country can ''digest'' new radiations.
Nevertheless, the transmission capacities of Armenian energy system will be expanded in 2019. Due to new high-voltage power transmission lines, the overall cross flows between Iran and Georgia will reach nearly 2,000 MW: 350-1000 MW with Iran and up to 1,000-1,200 MW with Georgia. Then there will be no need to fear for radiations: it will be possible to transfer the excess of energy to neighbors and receive it back when necessary.  This will open new opportunities for new capacities of alterative energy.