Մինչեւ 2019 թվականը Հայաստանում արեւային էլեկտրակայանների հզորությունը կհասնի 110 ՄՎտ-ի: Այս մասին հունիսի 28-ին էներգետիկ ենթակառուցվածքների եւ բնական պաշարների փոխնախարար Հայկ Հարությունյանը հայտարարեց գերմանական KfW բանկի վարկային սեմինարի ժամանակ` կապված «Աջակցություն վերականգնվող էներգիային» ծրագրի հետ:
Նրա խոսքով` արեւային կայանների գեներացիան անկայուն է (կախված արեւի լույսից` կարող է թույլ լինել, սակայն յուրաքանչյուր վայրկյան փոփոխվել), եւ 110 ՄՎտ-ն առավելագույն հզորությունն է, որի դեպքում երկրի ներկայիս էներգահամակարգը կարող է նոր տատանումները «մարսել»: Այդուհանդերձ, նույն 2019-ին կընդլայնվեն Հայաստանի էներգահամակարգի թողունակության կարողությունները: Նոր բարձրավոլտ էլեկտրահաղորդման գծերի շնորհիվ Վրաստանի եւ Իրանի հետ ընդհանուր փոխանցումը կհասնի մոտ 2 հազար ՄՎտ-ի. Իրանի հետ` 350-ից մինչեւ 1000 ՄՎտ-ի, Վրաստանի հետ`ավելի քան 2 անգամ, մինչեւ 1000–1200 ՄՎտ: Այդ դեպքում տատանումներից կարելի է չվախենալ. էներգիայի ավելցուկը կարելի է փոխանցել հարեւաններին, իսկ անհրաժեշտության դեպքում ետ ստանալ: Սա այլընտրանքային էներգիայի համար նոր հզորությունների հնարավորություններ կստեղծի:

До 2019 года мощности солнечных электростанций в Армении достигнут 110 МВт. Об этом заявил 28 июня замминистра энергетических инфраструктур и природных ресурсов Армении Айк Арутюнян на кредитном семинаре германского банка KfW в связи с программой «Поддержка возобновляемой энергетике».
По его словам, генерация у солнечных станций нестабильная (в зависимости от солнечного света может слабо, но меняться каждую секунду) и 110 МВт – максимальная мощность, при которой нынешняя энергосистема страны может «переварить» новые колебания. Тем не менее, тогда же, к 2019 году, будут расширены пропускные возможности  энергосистемы Армении. Благодаря новым высоковольтным ЛЭП, суммарные перетоки с Грузией и Ираном достигнут около 2 тыс. МВт: с Ираном – с 350 до 1000 МВт, с Грузией – более чем в 2 раза, до 1000 – 1200 МВт. Тогда колебаний можно будет не опасаться: избыток энергии можно будет перекидывать соседям, а при необходимости получать обратно. Это откроет возможности  для новых мощностей альтернативной энергетики.