«ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿ»-ը տեղաբաշխել է Սեւծովյան առեւտրի եւ զարգացման բանկի (BSTDB)` ՀՀ դրամով պարտատոմսերը: Թողարկման ծավալն է 2 մլրդ դրամ, ժամկետը` 3 տարի, վճարումները` կիսամյակային արժեկտրոններով:
Պարտատոմսերի արժեկտրոնային եկամտաբերությունը 8,455 տոկոս է, դրանք վաճառվել են փոքր պրեմիայով հօգուտ Սեւծովյան բանկի, եւ եկամտաբերությունը ձեւավորվել է 8,3481 տոկոս:
Սա BSTDB-ի առաջին պարտատոմսերի թողարկումն է հայկական դրամով:
Պարտատոմսերը տեղաբաշխվել են Nasdaq OMX Armenia ֆոնդային բորսայում, ընդ որում, ձեռքբերման հայտեր են ստացվել 16 ընկերություններից:
Պարտատոմսերի եկամտաբերությունը փոքր-ինչ ցածր է, քան միջին շուկայական դրույքները դրամով պարտատոմսերի համար, սակայն դրանք միեւնույն է գրավեցին հաճախորդներին` շնորհիվ շատ բարձր հուսալիության: Որպես հետեւանք, պարտատոմսերի պահանջարկը 35%-ով գերազանցել է առաջարկը:
Ինչպես լրագրողների հետ զրույցում նշեց «ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿ»-ի վարչության նախագահ եւ գործադիր տնօրեն Աշոտ Օսիպյանը, հավաքագրված գումարներն օգտագործվելու են Հայաստանի տնտեսության զարգացման, մասնավորապես` հիփոթեքային վարկավորման համար:
«Շատ կարեւոր է, որ մենք կատարել ենք միջազգայնորեն ճանաչված բանկի պարտատոմսերի տեղաբաշխում, որն ունի բարձր` «A» վարկանիշ», - հավելեց նա:
Նոր պարտատոմսերը շուտով պիտի հասանելի դառնան նաեւ ոչ ռեզիդենտ գնորդների համար` շնորհիվ Nasdaq OMX Armenia-ում գործող նոմինալ պահառուի հաշվի:
Բորսայում «ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿ»-ը արդեն երկար փորձ ունի` որպես պարտատոմսերի գործընկեր: Այժմ բանկը գնանշող է հանդիսանում 3 ընկերության համար, այսինքն` պարբերաբար ձեռք է բերում ու վաճառում նրանց պարտատոմսերը:
Ինչպես NEWS.am-ի հետ զրույցում նշեց BSTDB-ի գանձապահ Քրիսթոֆեր Բեսթը, հիփոթեքային վարկավորման արագացումը շահեկան կլինի թե' Հայաստանի հաճախորդների, թե' բանկի համար: «Մենք աշխատում ենք չունենալ բաց արտարժութային դիրքեր: Այնպես որ, պարտք ենք վերցնում հայկական դրամով, բայց այդ գումարը հետագայում, կրկին հայկական դրամով, կուղղվի վարկավորմանը:
Իսկ ընդհանուր առմամբ Հայաստանի ֆինանսական շուկան բավականին հուսալի է, եւ մեր մուտքը Հայաստանի ֆոնդային շուկա ռիսկային չենք համարում», - նշեց նա:
«ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿ» ԲԲԸ-ն Հայաստանի խոշորագույն բանկերից է: 2016-ի արդյունքներով, նրա ակտիվները կազմել են 200,5 մլրդ դրամ` նախորդ տարվա համեմատ ավելանալով 51,8%-ով:

YEREVAN. – Araratbank CJSC, one of the leading banks in Armenia, successfully completed the first-ever placement of Armenian dram-denominated bonds of the Black Sea Trade and Development Bank.
Two bln bond issue has a 3-year maturity and semiannual coupon payments of 8,455%. But the bonds were sold at a small premium and gave an average yield of 8,3481%. This is several percentage points below the average yield of local currency bonds, but the issue was highly demanded, being oversubscribed by about 35%. Bids of purchase came from 16 companies.
Bonds were placed at Nasdaq OMX Armenia local stock exchange.
On issuer’s request, proceeds from bonds will be used to support mortagage lending in Armenia, Mr Ashot Osipyan, bank’s CEO, told the media at the press conference in Yerevan on Thursday.
“We consider this a highly important deal, because we offered our service to an A-rated international bank”, he said.
New bonds will soon become available for non-resident buyers too, through the nominee account of Clearstream (the depository of Deutsche Börse Group), which works at Nasdaq OMX Armenia.
BSTDB treasurer, Mr Christopher Best, called a local currency bond issue a win-win deal. “Bank’s general policy is not to have open positions in foreign currency whenever possible. We borrow in drams, we sell in drams. We are happy to support mortgage market in Armernia and provide more access to finance in local currency”, he said.
Araratbank OJSC is one of the largest banks in Armenia. At the end of 2016, bank’s assets reached 200,5 bln AMD (about $415 mln), increasing by 51,8% over 2015.