Հայաստանի հետ արտաքին առեւտրային շրջանառությունը 2016-ին կրկնապատկվել է ՝ հասնելով գրեթե 68 մլն դոլարի։ Տարեցտարի տնտեսական կապերն ընդլայնվում են, հայտնվում են իրացման նոր շուկաներ ու այդ ուղղությունը անհրաժեշտ է զարգացնել։ Այս մասին հայտնել է Կրասնոդարի երկրամասի նահանգապետ Վենիամին Կոնդրատեւը Ռուսաստանում Հայաստանի արտակարգ ու լիազոր դեսպան Վարդան Թողանյանի հետ հանդիպման ընթացքում, հայտնում է Կրասնոդարի երկրամասի աշխատակազմի մամուլի ծառայությունը;
Երկրամասի ղեկավարը նշել է, որ այս տարի Ռուսաստանն ու Հայաստանը նշում են պաշտոնական դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը, երկրամասի համար Հայաստանը կարեւոր գործընկեր է։
Վարդան Տողանյանն էլ իր հերթին նշել է, որ երկրամասում խոշոր հայկական սփյուռք կա, որի  ներկայացուցիչները շատ բան են անում, որպեսզի ժողովուրդների միջեւ խաղաղություն պահպանվի։ Դա նպաստելու է նաեւ փոխշահավետ տնտեսական հարաբերությունների հաստատմանը; Դեսպանի խոսքով, համագործակցության համար հնարավորությունները բաց են նաեւ ավտոարդյունաբերական համալիրում։
«Հայաստանը շահագրգռված է որակյալ գյուղատնտեսական տեխնիկա ձեռք բերելու հարցում։ Հենց նման մեքենաներ են հիմա արտադրվում է Կրասնոդարի երկրամասում»,- պարզաբանել է Վարդան Տողանյանը։
Դեսպանը նաեւ պատմել է երկու խոշոր նախագծերի մասին, որոնք Հայաստանը մտադիր է իրականացնել Կուբանի տարածքում։
«Մենք ուզում էինք առեւտրի տուն բացել Հայաստանի թեմատիկ պարկի տեսքով, որտեղ ներկայացված կլինեն մեր արտադրողների ապրանքներն ու ծառայությունները, նաեւ ցուցահանդեսներ կկազմակերպվեն։ Եւս մեկ հեռանկարային նախագիծ է պատանեկան բիզնես ինկուբատորի ստեղծումը, տեխնոպարկի նմանությամբ, որն արդեն գործում է Երեւանում։ Կուբանում շատ բան է արվում երիտասարդության համար ու այդ նախագիծը կօգնի ուսանողներին ուսումնասիրել տեղեկատվական տեխնոլոգիաները՝ ամենաժամանակակից մակարդակի վրա»,- հայտնել է դեսպանը։
Վենիամին Կոնդրատեւը նշել է, որ առաջարկությունները հետաքրքիր են ու պահանջում են մանրակրկիտ քննարկում։ «Վստահ եմ, որ մենք կգտնենք հատման կետեր, որոնք կլրացնեն գոյություն ունեցող տնտեսական, կրթական ու մշակութային կապերը»,- շեշտել է նա։

In 2016, the foreign trade turnover with Armenia increased twice, reaching almost up to $68 mln, Governor of Russia’s Krasnodar Krai Veniamin Kondratyev said at the meeting with Armenian Ambassador to Russia Vardan Toghanyan on Monday, the press-service of the Krasnodar Krai administration reported.
The Governor noted that this year Russia and Armenia mark the 25th anniversary of establishment of official diplomatic relations, the republic being an important partner for the Krai.
Mr Toghanyan, for his part, noted that the largest Armenian Diaspora is exactly in Krasnodar Krai, its representatives doing a lot for maintaining peace between the nations. According to him, this will also contribute to the establishment of mutually beneficial economic relations. In the Ambassador, new opportunities for cooperation may open up in the sphere of agribusiness.
“Armenia is interested in acquiring high-quality agricultural equipment. Exactly such equipment is currently produced in Krasnodar Krai,” Toghanyan noted.
The Ambassador also mentioned two large projects, which Armenia is going to implement in the territory of Kuban.
“We would like to open a trade house in the form of an Armenian thematic park, where  the goods and services of our producers will be presented. Another promising project is the creation of a youth business incubator analogous to technopark already operating in Yerevan. Much is done for the youth in Kuban, this project helping students study informational technologies at the most modern level,” the Ambassador said.
According to Veniamin Kondratyev, the proposals are interesting and require thorough consideration. “I am confident that we will find points of intersection, which will supplement the existing economic, educational and cultural ties,” he stressed.