Այս տարի «Ոսկե ծիրան» Երեւանյան միջազգային 14-րդ կինոփառատոնի մրցութային ու արտամրցութային ծրագրերում ներառվել են ֆրանսիական արտադրության 10 ֆիլմեր։
Հուլիսի 3-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատան՝ մշակութային հարցերով խորհրդական Ալեքս Բորտոլան նշել է, որ արդեն երկրորդ փառատոնից սկսած՝ իրենք միշտ այնտեղ բազմաթիվ ֆիլմեր են ներկայացրել։ «Մենք չենք կարող առիթը բաց թողնել ու չմասնակցել այս կինոփառատոնին»,- ասել է նա։
Ֆրանսիացի հանրահայտ ռեժիսոր Ժան Պյեր Մելվիլի «Կարմիր շրջան» ֆիլմը կբացի «Ֆրանսիական կինոյի օրը» «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի շրջանակում։ Կինոփառատոնում հարգանքի տուրք կմատուցեն հայտնի ռեժիսորին, որի հարյուրամյակն այս տարի է լրանում։

YEREVAN. - This year ten films of French production have been included in the competition and non-competition program of the 14th Golden Apricot Yerevan International Film Festival.
At the meeting with journalists on Monday, Cultural Advisor at the French Embassy in Armenia Alex Bortolan noted that since the second festival they have always presented numerous films there. “We cannot miss the opportunity of participating in the current festival,” he said.
The film The Red Circle of one of the most renowned French directors Jean-Pierre Melville will launch the Day of French Films within the framework of the 14th Golden Apricot Yerevan International Film Festival.
At the film festival, tribute will be paid to the renowned film director, whose 100th anniversary is marked this year.