Առասպելում ասվում է՝ բազմաթիվ արշավանքներից հետո պարսից արքա Շապուհ 2-րդ Մեծին (309-379 թթ) այդպես էլ չի հաջողվում ծնկի բերել Հայաստանը։ Նրա քրմերը խորհուրդ են տալիս գողանալ հայ թագավորների աճյունները, որպեսզի երկիրը զրկվի իր ուժից ու պարսիկները հեշտությամբ նվաճեն այն։ Պարսից զորքերը շրջանցում են Հայաստանը, հասնում Եփրատի ակունքներին, մինչեւ Անի Կամախ  ու գողանում Արշակունիների աճյունները՝ Արամազդ աստծո հեթանոսական տաճարի դամբարանից (ֆոտոռեպորտաժ) ։
Հայկական զորքերին հաջողվում է ջախջախել պարսիկներին ու վերադարձնել թագավորական աճյունները։ Բայց քրիստոնեական Հայաստանում բարդություններ են առաջանում հեթանոսական թագավորների աճյունների հուղարկավորման հարցում՝ հոգեւորականությունը դեմ էր, որ դրանք հուղարկավորվեն Սուրբ Վաղարշապատում՝ Էջմիածնում։ Այդ ժամանակ, ըստ ավանդույթի, Աղձք  ավանում՝ Արագածի ստորոտին, կառուցվում է հատուկ դամբարան՝ զարդանախշ սարկոֆագերով, ու որսորդական տեսարաններ պատկերող որմնաքանդակներով։ Աղձքը դարեր շարունակ համարվել է Արշակունիների դամբարանը։
Պեղումներ․ Առաջին պեղումները, որոնք իրականացվել են Աղձքում 19-րդ դարում, ոչ մի արդյունք չեն տվել։ Դամբարանում թագավորների աճյուններ չեն եղել։ Թվում էր, թե Շահուպ արքան հասել էր իր նպատակին՝ Հայաստանի մեծ արքաների աճյունները անհետ կորել էին, ու դրա հետ մեկտեղ երկիրը զրկվել էր իր զորությունից ու փառքից, նաեւ պետականությունից։
Պեղումների նոր փուլը՝ 2015-2016թթ, ինչպես վստահեցնում է Պատմամշակութային ժառանգության ԳՀԿ-ի փոխտնօրեն, հնագետ Հակոբ Սիմոնյանը, լույս է սփռել այդ պատմության վրա, ու առասպելը սկսել է պատմական ուրվագծեր ձեռք բերել։ Դամբարանի կողքին գտնվող եկեղեցու սալահատակի տակ հայտնաբերվել են աճյուններով երեք աճյունատուփեր։ Դրանցից մեկի վրա խաչ է, որը վկայում է, որ այդ աճյունները թաղվել են արդեն քրիստոնեական ժամանակաշրջանում։
Առասպելից բացի ուրիշ ի՞նչ է վկայում այն մասին, որ արկղերում հայտնաբերված աճյունները կարող էին պատկանել հայ թագավորներին։ Հակոբ Սիմոնյանի խոսքով, նախ բոլոր ոսկորները ջարդված էին ու դա կարող է լինել այն բանի հետեւանքը, որ պարսիկները հապշտապ են դրանք հանել հողից ու իրենց հետ վերցրել։ Երկրորդ՝ մարդաբանական հետազոտությունները ցույց են տվել, որ ոսկորները պատկանում են տարբեր սեռերի ու տարիքի անձանց, ինչը վկայում է, որ դա ընտանեկան թաղում է։ «Եթե դրանք սրբերի մասունքներ լինեին՝ կլինեին մեծահասակ տղամարդկանց, այլ ոչ թե երեխաների ու կանանց ոսկորներ։ Այսինքն պարսիկները դամբարանից առեւանգել են թագավորական ընտանիքների բոլոր անդամների աճյունները»,- ասում է նա։ Երրորդ, հնագետի խոսքով, այդ աճյունատուփերի մեջ հայտնաբերված որոշ ոսկորներ այրված էին, իսկ մենք գիտենք, որ մինչքրիստոնեական ժամանակաշրջանում թագավորների մարմինները դիակիզում էին։
Հակոբ Սիմոնյանի խոսքով իր վարկածի օգտին է խոսում նաեւ այն փաստը, որ աճյունատուփերը թաղված էին այն ժամանակ արդեն գոյություն ունեցող եկեղեցու խորանի տակ՝ սալահատակը քանդվել էր, տուփերն իջեցվել էին հողի մեջ, հետո նորից քարերը շարվել էին։ ԻՆչո՞ւ։
«Պատերազմ էր ընթանում։ Հայաստանը պատերազմում էր Սասանյան կայսրության դեմ, որը աշխարհակալ երկրներից էր։ Ու ամեն վայրկյան պարսիկները կարող էին նորից փորձել գողանալ ոսկորները։ Այսինքն դրանք պետք էր թաքցնել հնարավորինս հուսալի վայրում»,- ասում է գիտնականը ու հավելում, որ հիմնական դամբարանը կառուցվել էր կամ մոլորեցնելու համար, կամ էլ աճյունների մի մասը այնտեղ է թաղվված։ Չնայած սա ընդամենը վարկած է։ Ավելի ճշգրիտ տվյալների համար պետք են աճյունների լաբորատոր հետազոտություններ ու դրա համար ֆինանսավորում է պետք։
Հակոբ Սիմոնյանը մեզ ցույց է տալիս, թե ինչ է հաջողվել գտնել Աղձքում արդեն այս տարվա պեղումների ժամանակ ։ ՄԻ քանի վաղ քրիստոնեական գերեզմաններ՝ հայերեն գրություններով, թագավորական պալատի, ճեմուղու փլատակեր, որի մեջտեղով հոսում էր Արագած լեռան գագաթից իջնող սառը առվակը։ Այդ ամենը, Հակոբ Սիմոնյանի խոսքով, խոսում է այն մասին, որ այստեղ վաղ միջնադարում ապրում էին նշանավոր մարդիկ։

The legend says: the Persian king Shapur II the Great (309-379 AD) did not manage to conquer Armenia after a series of invasions. His priests are advised to steal the remains of Armenian kingsso that the country lost its power, and the Persians could easily enslave it. Persian troops make a maneuver around Armenia, reach the source of the Euphrates River to approach the tomb of Ani Kamakh and steal the remains of Armenian Arsacid dynasty from the burial vault at the pagan temple of Aramazd god.
The Armenian army manages to smash the Persians to take away the king's remains. But in Christian Armenia, it is difficult to bury the ashes of pagan kings: the clergy oppose their burial in St. Vagharshapat (Etchmiadzin). According to the legend, a special crypt with carved sarcophagus and bas-reliefs depicting hunting scenes is being built in the village of Akhtsq on the slope of Mount Aragats. So, Akhtsq is believed to be the burial place of the Arsacid dynasty.
Excavations: The first excavations carried out in Akhtsq in the 19th century did not yield any results. No remains of the kings were found in the crypt. It seemed that King Shapur had achieved his goal: the remains of the great rulers of Armenia simply disappeared, and with them the country lost its greatness and glory as well as statehood.
Deputy Director of the Scientific and Cultural Center of Cultural and Historical Heritage, archaeologist Hakob Simonyan claims a new stage of excavation (photos) in 2015-2016 lifted the veil of this story, and the legend now has a “historical shape”. Three ossuary with remains were found under the floor of the church located next to the crypt. One of them has a cross indicating that these  burials were made already during the Christian period.
What other facts except for the legend testify that the remains found in the ossuary could belong to the Armenian kings? As Hakob Simonyan says, firstly, all the bones are broken, and this may be the result of the fact that the Persians unearthed and carried them away in a hurry. Secondly, anthropological studies showed that bones belong to people of different sex and age, which indicates a family burial.
“If it were the relics of saints, it would be the bones of adult men, not children and women. That is, the Persians have stolen the remains of all the members of the royal families from the tomb,” he explains.
Thirdly, according to the archaeologist, some bones from ossuaries are charred, and we know that in the pre-Christian period the bodies of the kings were cremated.
According to Hakob Simonyan, the fact that the ossuaries were buried under the altar of the church also prove the fact. Masonry was dismantled, the boxes were put into the ground, then the masonry was reassembled. Why?
“It was a war time. Armenia was fighting against the great power of the Sasanian Empire – one of the most powerful countries in the world. Any moment the Persians again could make an attempt to take away the bones. That is, it was necessary to hide them in the most secure place,” the researcher says.
He added that the main crypt was either built in order to distract attention, or some of the remains were buried there. Although, this is still a hypothesis. For more accurate data, laboratory studies of the remains are needed, and this requires funding.
Hakob Simonyan shows us what they managed to find in Akhtsq during the excavations this year. Several Christian graves with inscriptions in Armenian, the remains of a palace complex, a paved alley with a cold stream descending from the top of Mount Aragats in the middle. All this shows that noble people used to live here in the early Middle Ages.