ԵՄ խորհուրդը վերջնականապես հավանություն է տվել Ուկրաինա- ԵՄ ասոցացման մասին համաձայնագրին ու հայտնել է 2017-ի սեպտեմբերի 1-ից դրա ակտիվացման մասին։ Այս մասին հայտնում է խորհրդի կայքը։
Դա վավերացման գործընթացի վերջին փուլն է։
ԵՄ-ի հետ Կիեւի ասոցացման մի շարք դրույթներ գործում են 2014-ի նոյեմբերի 1-ից, իսկ 2016-ի հունվարի 1-ից ուժի մեջ են մտել գրեթե բոլոր կարգավորումները, որոնք վերաբերում են ազատ առեւտրի գոտու ստեղծմանը։
Ընդ որում 2017-ի սեպտեմբերի 1-ից ակտիվացվելու են այն դրույթները, որոնք վերաբերում են պաշտպանության, հակամարտությունների կանխարգելման, հարկադրման, պետական ֆինանսների, ահաբեկչության, միգրացիայի դեմ պայքարի ու կրթության ոլորտներում համագործակցությանը։

The EU Council on Tuesday decided to conclude the Association Agreement with Ukraine on behalf of the European Union.
This is the final step of the ratification process through which the EU and Ukraine commit to a close, long-term relationship in all main policy areas. It will allow the full implementation of the agreement as of 1 September 2017.
Many political and sectoral parts of the agreement have been provisionally applied since 1 September 2014, while its trade part, the deep and comprehensive free trade area (DCFTA), has been provisionally applied since 1 January 2016.