Ղարաբաղյան հակամարտության գոտում վերջին լարվածությունը խորը մտահոգություն է առաջացնում: Այս մասին հայտարարել է Եվրախորհրդարանի անդամ Չարլզ Թենոքը:
Նրա խոսքով՝ հուլիսի 4-ին ադրբեջանցի երկու խաղաղ բնակչի մահը ցավալի է, բայց հաղորդագրություններն այն մասին, որ ադրբեջանական ռազմական տեխնիկան տեղակայված է բնակավայրերում, լրջորեն անհանգստացնում է: «Նման գործողությունները Ժնեւի կոնվենցիաների խախտում են»,- հայտարարել է Թենոքը:
«Անհրաժեշտ է այդ միջադեպի լիարժեք հետաքննություն անցկացնել եւ վերադառնալ Մինսկի գործընթացին՝ շփման գծի երկայնքով լարվածությունը թուլացնելու համար: Հայաստանը համաձայնել է ԵԱՀԿ-ի հետաքննությունների մեխանիզմի ներդրմանը, եւ Ադրբեջանին կոչ եմ անում նույնն անել»,- նշել է նա:

Recent tensions along the line of control in Nagorno-Karabakh are deeply concerning, member of the European Parliament Charles Tannock said in a statement.
“The death of two Azerbaijani civilians on July 4th is deeply regrettable and I extend my condolences to the friends and family of Zahra Guliyeva and her grandmother, Sahiba. Reports that Azerbaijani military equipment was positioned in civilian areas for the purposes of human shielding are of grave concern and such actions would constitute a contravention of the Geneva Convention,” said the lawmaker.
“A full investigation into this incident is clearly necessary and a return to the Minsk Process as a means of deescalating the current tension along the line of control is clearly in order. Armenia has agreed to the installation of the OSCE independent investigative mechanism and I call on Azerbaijan to do the same.”