Եվրամիությունը Հայաստանում նոր ծրագրով ցանկանում է աջակցել կանանց եւ երիտասարդների նախաձեռնություններին: Այս մասին հուլիսի 14-ին` Երեւանում կայացած ԵՄ-ի «Հավատարմություն կառուցողական երկխոսությանը» ծրագրի շնորհանդեսին ասաց Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին:
Նրա խոսքով` նրանց ձայնը ոչ միշտ է լսելի, նրանց քիչ է ուշադրություն հատկացվում: Իսկ իր հետ զրույցում երիտասարդները դժգոհել են, որ կառավարության նոր ծրագրում երիտասարդների հետ աշխատանքի մասին հիշատակվում է ընդամենը մեկ անգամ: «Իհարկե, կարեւորը բովանդակությունն է: Եվ մենք վստահ ենք, որ պետությունը շատ կշահի, եթե ակտիվ քաղաքացիների ջանքերը, այդ թվում` կանանց եւ երիտասարդների, ուղղորդի հօգուտ երկրի»,- ասաց ԵՄ պատվիրակության ղեկավարը:
Ծրագիրը նախատեսում է Երեւանում եւ մարզերում հասարակական կազմակերպությունների թրենինգներ, ինչպես նաեւ Երեւանում եւ 4 մարզկենտրոններում (Գյումրի, Վանաձոր, Գավառ, Կապան) քաղաքացիական հասարակության աջակցության կենտրոնների ստեղծում: Թրենինգ անցած ՀԿ-ները կկարողանան մասնակցել նախագծերի մրցույթներին` փոքր (մինչեւ 10 հազար եվրո), ինչպես նաեւ թիմային միջին (մինչեւ 22,5 հազար) եւ մեծ (մինչեւ 40 հազար եվրո):

Новой программой в Армении Евросоюз хочет поддержать инициативы женщин и молодёжи. Об этом заявил 14 июля в Ереване на презентации программы ЕС «Приверженность конструктивному диалогу» руководитель представительства Евросоюза в Армении, посол Пётр Свитальский.
По его словам, их голос слышен не всегда, им уделяется меньше внимания. А в беседе с ним молодёжь пожаловалась, что в новой программе Правительства о работе с молодёжью упоминается всего один раз. «Конечно, главное – содержание. И мы уверены, что государство многое выиграет, если направит усилия активных граждан, в том числе женщин и молодёжи, на пользу стране», - сказал глава делегации ЕС.
Программа предусматривает тренинги для НПО в Ереване и областях, а также открытие центров по поддержке гражданского общества в Ереване и 4 областных центрах  (Гюмри, Ванадзор, Гавар, Капан). НПО, прошедшие тренинг, смогут участвовать в конкурсах проектов: малых (до 10 тыс. евро), а также командных – средних (до 22,5 тыс.) и больших (до 40 тыс. евро).