Ներքին պաշարների արդյունավետ օգտագործման եւ համաշխարհային շուկայում հայկական արտադրանքի մրցունակության մեծացման համար անհրաժեշտ է Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում Հայաստանի ավելի ակտիվ մասնակցություն: Այս մասին հուլիսի 15-ին` լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց տնտեսագետ, «Եվրասիական փորձագիտական ակումբի» անդամ Աշոտ Թավադյանը:
Նրա խոսքով` 2016 թվականին Եվրասիական տնտեսական խորհրդի հանդիպման ժամանակ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ԵՏՄ անդամ երկրներին առաջարկեց մասնակցել ռուսական ներմուծման փոխարինման ծրագրին:
«Հայ ձեռնարկատերերը հնարավորություն ստացան մտնելու ԵՏՄ անդամ երկրների պետական գնումների շուկա, որը մոտ 300 մլրդ դոլար է կազմում: Սա կարող է Հայաստանի տնտեսության զարգացման համար կարեւոր օգնություն լինել»,- պարզաբանեց տնտեսագետը:
Թավադյանը նշեց, որ Հայաստանը պոտենցիալ ունի, որպեսզի իրեն համապատասխանող հատուկ դիրք գրավի  երկարաժամկետ նախագծերի իրականացման համար, որոնք կապված են ինովացիոն արտադրության հետ:
«Օրինակ` Ղազախստանը պատրաստվում է մասնակցել ռուսական ներմուծման փոխարինման ծրագրին: Մասնավորապես` արդեն կազմել են արդյունաբերական ձեռնարկությունների ցանկը, որոնք պատրաստ են այս ծրագրին մասնակցել»,- հայտարարեց «Եվրասիական փորձագիտական ակումբի» անդամը:

Для эффективного использования внутренних ресурсов и повышения конкурентоспособности армянской продукции на мировом рынке, необходимо активное участие Армении в рамках Евразийского Экономического Союза (ЕАЭС). Об этом на встрече с журналистами 15 июля заявил экономист, член Евразийского экспертного клуба Ашот Тавадян
По его словам, в 2016 году, на встрече Евразийского экономического совета, президент России Владимир Путин предложил странам участницам ЕАЭС принять участие в российской программе по импортозамещению.
«Армянские предприниматели получили возможность войти в рынок государственных закупок стран участниц ЕАЭС, который  составляет порядка 300 млрд. долларов. Он  может стать важным подспорьем, для развития экономики Армении»,- пояснил экономист.
Как отметил Тавадян, у Армении есть потенциал, для того чтобы занять соответствующее ей особое положение, для реализации долгосрочных проектов, связанных с инновационным производством.
«Например, Казахстан готовится принять участие в российской программе по импортозамещению. В частности, уже сформировался список промышленных предприятий, которые готовы принять участие в данной программе»,- заявил член Евразийского экспертного клуба.