Կուրորտային Հուրգադա քաղաքում տեղի ունեցած հանցագործության դրդապատճառներն առայսօր պարզ չեն։ Այս մասին հայտնել է АРЕ պետական անվտանգության գերագույն դատախազության ներկայացուցիչը, որը զաբղվում է գործի քննությամբ, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Հանցագործության դրդապատճառներն ու հանգամանքները, որի հետեւանքով զոհվել ու վիրավորվել են օտարերկրյա զբոսաշրջիկներ, առայսօր հայտնի չեն»,- ասել է նա։ «Հետաքննությունը շարունակվում է»,- ճշգրտել է դատախազության ներկայացուցիչը։ Նա դիմել է լրատվամիջոցներին՝ խնդրելով «լուրերի մրցավազք չկազմակերպել, եզրակացություններ չկանխատեսել ու չփորձել գուշակել, թե ինչ արդյունքների է հանգելու քննությունը»։
Դատախազության հայտարարության մեջ ասվում է, որ «հանցագործի անձը ու նրա գոծունեույթան տեսակը ճշգրտվում են»։ Ճշգրտվում է նաեւ, «արդյոք այդ հարձակումը անհատական գործողություն է եղել, քրեական արարք, ահաբեկչական հարձակում թե ուրիշ տեսակի հանցագործություն»։ «Հանցագործին այդ չարագործությանը դրդած պատճառները մանրակրկիտ ու մանրամասն ուսումնասիրվում են քննիչների կողմից»,- հավելել են պետական անվանգության դատախազությունում։
Ավելի վաղ հանցագործը քաղաքային դատախազությոնից փոխանցվել է երկրի պետական անվտանգության գերագույն դատախազությանը ու արտահանձնվել Կահիրե։ Գործի հետաքննությունը շարունակվում է Կահիրեում։
Հիշեցնենք, որ նախօրեին Եգիպտոսի Հուրգադա քաղաքի հյուրանոցներից մեկում հանցագործը դանակով հարձակվել էր օտարերկրացի զբոսաշրջիկների վրա։ Հարձակման հետեւանքով սպանվել են Գերմանիայի երկու քաղաքացիներ, վիրավորվել Հայաստանի երկու քաղաքացիներ, Չեխիայի ու Ռուսաստանի մեկական քաղաքացիներ։ Բոլոր տուժածները կանայք են։

Мотивы преступления, совершенного в курортном городе Хургада, до сих пор не ясны. Об этом  сообщил представитель Высшей прокуратуры государственной безопасности АРЕ, которая занимается разбирательством дела, передает ТАСС.
«Мотивы и обстоятельства преступления, в результате которого погибли и были ранены иностранные туристы, до сих пор не ясны», - сказал он. «Расследование продолжается», - уточнил представитель прокуратуры. Он обратился к средствам массовой информации с просьбой «не устраивать гонку за новостями, не предсказывать выводы и не предвосхищать результаты, к которым должно прийти следствие».
В заявлении прокуратуры говорится, что «определение личности преступника, а также род его занятий выясняются». Выясняется также, «было ли это нападение индивидуальной акцией, уголовным деянием, террористической атакой или еще какого-либо рода преступлением». «Причины и мотивы, которые побудили преступника на это злодеяние, тщательно и в деталях изучаются следователями», - добавили в прокуратуре госбезопасности.
Ранее в субботу преступник был передан из городской прокуратуры структурам Высшей прокуратуры государственной безопасности страны и депортирован в Каир. Расследование дела продолжается в египетской столице.
Накануне в египетском курортном городе Хургада в одной из местных гостиниц преступник напал с ножом на иностранных туристов. В результате инцидента были убиты две гражданки ФРГ, ранения получили две гражданки Армении, жительница Чехии и россиянка.