Չինաստանի իշխանությունները մուլտֆիլմերի հերոս Վինի Թուխի լուսանկարներն արգելափակելու որոշում են կայացրել։ Այս մասին հաղորդում է Gazeta-ն՝ վկայակոչելով Sky News-ը։
Նշվում է, որ անցյալ հանգստյան օրերին չինական Sina Weibo եւ WeChat սոցկայքերից ջնջվել են այս արջուկի պատկերով բոլոր գրառումները։ Weibo-ով Վինի Թուխի մասնակցությամբ կոնտենտ թողարկելու փորձի դեպքում նշվում է. «Այդ կոնտենտն ապօրինի է»։
Նշվում է, որ արգելքի պատճառը 2013 թվականին սոցկայքերում Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինպինին Վինի Թուխի հետ համեմատելն է։ Իսկ այս որոշումը կապված է Չինաստանի Կոմունիստական կուսակցության աշնանային նստաշրջանին նախապատրաստվելու եւ հասարակությունը կոնսոլիդացնելու՝ ղեկավարության փորձի հետ։

Власти Китая приняли решение заблокировать размещение фотографий героя мультфильмов Винни-Пуха, сообщает  Gazeta со ссылкой на Sky News.
Как сообщается, за прошедшие выходные из китайских социальных сетей Sina Weibo и WeChat были удалены все посты с известным медвежонком. При попытке запустить поиск в Weibo по иероглифам, составляющим имя Винни-Пуха, выдается ответ «этот контент вне закона».
Отмечается, что запрет связан с тем, что в соцсетях с 2013 года с Винни-Пухом сравнивают председателя КНР Си Цзиньпина, а принятое сейчас решение объясняется подготовкой к осеннему съезду Коммунистической партии Китая (КПК) и попытками руководства страны консолидировать общество.