Կառավարության նպատակն է պաշտպանական ծախսերը ՀՆԱ-ի 4 տոկոսից ոչ պակաս մակարդակին պահելը: Այս մասին հուլիսի 17-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանը՝ ներկայացնելով  կառավարության 2018-2020 թվականների միջնաժամկետ ծախսերի ծրագիրը:
Նրա խոսքով՝ 2016 թվականին այս հարաբերակցությունը շատ ավելի փոքր էր ամրագրված՝ 3,71 տոկոս: Սակայն մյուս կողմից ՀՆԱ-ի աճը ծրագրված 2,2 տոկոսի փոխարեն կազմել է 0,2 տոկոս, իսկ պաշտպանական ծախսերն ամբողջությամբ պահպանվել են: «Սակայն ծրագրած 4 տոկոսի ցուցանիշը մենք կպահպանենք»,- ընդգծեց նախարարը: Ավելին՝ բացարձակ արտահայտությամբ ծրագրվում է ծախսերն այնպիսի տեմպերով մեծացնել, որոնք  ՀՆԱ-ի աճից առաջ են անցնում: 2016 թվականին ծախսերը կազմել են 226 մլրդ դրամ  (մոտ 470 մլն դոլար): «Մենք ցանկանում ենք այն ամեն տարի ավելացնել 26-27 մլրդ դրամով»,- հավելեց նախարարը:

YEREVAN. – The purpose of the Armenian government is to keep defense spending at 4% of GDP. Armenian Finance Minister Vardan Aramyan said during a briefing presenting government's medium-term expenditure program for 2018-2020.
According to him, for 2016 this ratio was 3.71%. On the other hand, the growth of GDP was 0.2%, instead of the planned 2.2% while defense spending was fully preserved.
“But we will keep the target figure of 4%,” the minister stressed. Moreover, the government plans to increase expenditures by 26-27 billion drams, Aramyan added.