Ֆրանսահայերի համար պատմական իրադարձություն է Լիոն քաղաքի՝ ազգությամբ հայ քաղաքապետի ընտրությունը: Այս մասին այսօր՝ հուլիսի 18-ին, NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց Ֆրանսիայի Ռոն-Ալպ շրջանի տարածաշրջանային պատգամավոր Հիլդա Չոբոյանը:
«Ֆրանսահայերի համար մեծ պատիվ եւ ուրախություն է, որ Լիոնի քաղաքապետ է ընտրվել Գեւորգ (Ժորժ) Քեփենեկյանը:  Ներքին ընտրությամբ է նա նշանակվել այդ պաշտոնում,  որպես մարդ շատ գնահատված է Լիոնում, բոլորը հարգում են նրան՝ լայնախոհ, մարդասեր եւ հայրենասեր մարդ է»,-ասաց նա:
Հիլդա Չոբոյանը նաեւ նշեց, որ Գեւորգ Քեփենեկյանը երիտասարդ տարիքից ընդգրկված է եղել Ֆրանսիայի Հայ դատի հանձնախմբի գործունեության մեջ. «Մոտավորապես 40 տարի միասին աշխատել ենք, բացի այդ նա մեծ դեր ունի  Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցի բարձրացման, ճանաչման  հարցում: Նրա ծնողները ցեղասպանություն վերապրած մարդիկ են եւ հենց այդ հանգամանքն է, որ մեծ ազդեցություն է ունեցել ու այժմ նա ամեն ինչ անում է այս ուղղությամբ»:
Գեւորգ Քեփեկյանը մասնագիտությամբ վիրաբույժ է եւ Հիլդա չոբոյանի խոսքով, Լիոնում նրան ավելի շատ ճանաչում են որպես պրոֆեսիոնալ, լավ բժշկի. «Լիոնում բոլորը նրան առաջին հերթին որպես լավ բժշկի են ճանաչում: Բացի այդ Արցախի պատվո քաղաքացու կոչում ունի, քանի որ առաջիններից է եղել, որ Արցախին օգնելու քայլեր է նախաձեռնել, նաեւ որպես բժիշկ հաճախ է Արցախ այցելել եւ օգնություն ցուցաբերել մարդկանց, բժիշկների վերապատրաստման հարցում օգնել»:
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ Ֆրանսիայի Լիոն քաղաքի քաղաքապետ է նշանակվել ազգությամբ հայ Գեւորգ Քեփենեկյանը, նա այդ պաշտոնում կփոխարինի Ֆրանսիայի ներկայի ներքին գործնախարար Ժերար Կոլոմբին:

YEREVAN. – The election of Georges Kepenekian, Armenian by origin, as a mayor of Lyon is a historic event for French Armenians, member of regional Rhône-Alpes assembly, representative of the Armenian community in France, Hilda Tchoboian told Armenian News-NEWS.am on Tuesday.
“The election of Georges Kepenekian, Armenian by origin, as mayor of Lyon is a great honor and joy for French Armenians. He is very much appreciated as a person, everybody respects him in Lyon. He is a broad-minded, humane and patriotic person,” Tchoboian stressed.
She also mentioned that Kepenekian has been involved in the work of the French office of Armenian Cause since he was young.
“We have worked together for about 40 years. In addition, he plays a big role in promoting recognition of the Armenian Genocide. His parents survived the Genocide, that is why he does so much in this direction,” Hilda Tchoboian said adding that in Lyon Kepenekian is first of all famous as a good doctor.
“Besides, he is an honorable citizen of Karabakh as he visited Karabakh many times and helped people there. He also provided assistance for training of local doctors,” she noted.