2017 թվականի 1-ին եռամսյակում Հայաստան զբոսաշրջային այցելությունները աճել են 18,2 տոկոսով: Այս մասին հուլիսի 19-ին՝ լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց  Տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարարության Տուրիզմի պետական կոմիտեի ղեկավար Զարմինե Զեյթունցյանը:
Նրա խոսքով՝ 2017 թվականի առաջին 3 ամիսներին Հայաստան է ժամանել գրեթե 300 հազար զբոսաշրջիկ (298,5 հազար): Ամենամեծ թվով զբոսաշրջիկներ են ժամանել Ռուսաստանից, նաեւ հարեւան Վրաստանից եւ Իրանից: Միեւնույն ժամանակ, ավելի շատ տուրիստներ են սկսել գալ Հայաստանի համար համեմատաբար նոր ուղղություններից՝ Իրաքից, Ուզբեկստանից եւ Թուրքմենստանից, ինչպես նաեւ Կանադայից եւ Իսպանիայից: «Հետազոտվում են Հնդկաստանի, Չինաստանի եւ Ճապոնիայի հետ կապեր հաստատելու հնարավորությունները»,- հավելեց նա:

В I квартале 2017 года туристические посещения в Армению выросли на 18,2%. Об этом заявила на встрече с журналистами  19 июля глава Госкомитета по туризму Министерства экономического развития и инвестиций Армении Зармине Зейтунцян.
По ее словам, за первые три месяца 2017 года в Армению приехало почти 300 тысяч туристов (298,5 тыс.). Больше всего туристов из России, а также соседних Грузии и Ирана. В то же время, больше туристов стало приезжать из относительно новых для Армении направлений – Ирака, Узбекистана и Туркменистана, а также Канады и Испании. «Изучаются возможности наладить связи с туристической индустрией Индии, Китая и Японии», - добавила она.