Բրիտանիայի իշխանությունները թուրքական կողմին տեղեկացրել են, որ Մեծ Բրիտանիա ուղեւորվող Թուրքիայի ավիաընկերությունների օդանավերով էլեկտրոնային խոշոր սարքերի փոխադրման արգելքը կհանվի, հինգշաբթի հայտնել է Anadolu գործակալությունը՝ վկայակոչելով դիվանագիտական աղբյուրին:
Նշվում է, որ նման հայտարարություն է կատարել Մեծ Բրիտանիայի ԱԳ նախարար Բորիս Ջոնսոնը՝ Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մեւլութ Չավուշօղլուի հետ հեռախոսազրույցում:
Ավելի վաղ Մեծ Բրիտանիան ԱՄՆ-ից հետո հայտարարել էր Թուրքիայից, Լիբանանից, Հորդանանից, Եգիպտոսից, Թունիսից եւ Սաուդյան Արաբիայից Մեծ Բրիտանիա ուղեւորվող օդանավերում անվտանգության նկատառումներով խոշոր էլեկտրոնիկայի փոխադրման արգելքի մասին: Արգելքը սկսել էր գործել մարտի 25-ից:

Британские власти проинформировали турецкую сторону о том, что запрет на провоз крупных электронных устройств в салонах самолетов авиакомпаний Турции, направляющихся в Великобританию, будет снят, сообщает в четверг агентство Anadolu со ссылкой на дипломатический источник.
Отмечается, что такое заявление было сделано главой МИД Великобритании Борисом Джонсоном во время телефонного разговора с его турецким коллегой Мевлютом Чавушоглу.
Ранее Великобритания вслед за США объявила о введении из соображений безопасности запрета на провоз крупной электроники в салоне самолетов, следующих в Британию из Турции, Ливана, Иордании, Египта, Туниса и Саудовской Аравии. Запрет начал действовать 25 марта.