ԱՄԷ-ից, Սաուդյան Արաբիայից, Եգիպտոսից եւ Բահրեյնից դիվանագետները հայտարարել են, որ Կատարի շուրջ ճգնաժամում ցանկացած միջնորդություն պետք է հիմնվի իրենց ներկայացրած վեց պահանջի վրա։ Այս մասին հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն՝ վկայակոչելով WAM գործակալությունը։
Պահանջների ցանկը հուլիսի 5-ին Կահիրեում հավանության են արժանացրել արաբական երկրների ԱԳՆ ղեկավարները։
Նյու Յորքում համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ դիվանագետները հայտնել են, որ ցանկում նշված են «ծայրահեղականության եւ ահաբեկչության դեմ պայքարին հակվածության անհրաժեշտությունը, սադրանքներից եւ բռնության ու անհանդուրժողականության կոչերից հրաժարվելը, 2013 եւ 2014 թվականների համաձայնագրերի իրականացումը՝ Պարսից ծոցի արաբական պետություննեի համագործակցության խորհրդի եւ 2017 թվականի մայիսին Էր Ռիադում արաբա-ամերիկյան հանդիպման շրջանակում»։
Նշվել է նաեւ «ապօրինի խմբավորումների ներքին գործերին միջամտելուց եւ նրանց աջակցելուց հրաժարվելու», ինչպես նաեւ «ահաբեկչության եւ ծայրահեղականության դեմ պայքարում միջազգային հանրության պատասխանատվության սկզբունքի» մասին։

Дипломаты из ОАЭ, Саудовской Аравии, Египта и Бахрейна заявили, что любое посредничество в кризисе вокруг Катара должно основываться на списке из шести требований, сообщает РИА Новости со ссылкой на эмиратское информационное агентство WAM.
Список одобрили главы МИД арабских стран на встрече в Каире 5 июля.
Как заявили дипломаты на совместной пресс-конференции в Нью-Йорке, перечень включает в себя «необходимость придерживаться борьбы с экстремизмом и терроризмом, отказ от подстрекательства и призывов к нетерпимости и насилию, выполнение соглашений 2013 и 2014 годов в рамках Совета сотрудничества арабских государств Персидского залива и итогов арабо-американского саммита в Эр-Рияде в мае 2017 года».
Также был упомянут «отказ от вмешательства во внутренние дела и поддержки незаконных формирований» и «принцип ответственности международного сообщества за борьбу с терроризмом и экстремизмом».
При этом дипломаты подчеркнули, что Доха не предприняла никаких серьезных шагов, чтобы ответить на первоначальные требования, которые выдвигались к ней в июне.