Հուլիսի 23-ին նշվում է Կետերի եւ դելֆինների համաշխարհային օրը: Այս տոնը հիմնադրվել է 1986 թվականին, երբ Միջազգային կետորսական հանձնաժողովը, կետերի 200-ամյա անխնա ոչնչացումից հետո, արգելեց կետի որսը:
Արգելքը գործում է մինչ օրս եւ նշանակում է, որ ամբողջ աշխարհում կետի որսը, ինչպես նաեւ կետամսի առեւտուրն արգելված են: Սակայն կետի որսը տվյալ տեսակի կենդանիների համար միակ սպառնալիքը չէմ գրում է Calend-ը:
Ամեն տարի այս օրը բնապահպանական տարբեր խմբեր եւ կազմակերպություններ ակցիաներ եւ ցույցեր են անցկացնում՝ ի պաշտպանություն կետերի եւ ծովային այլ կաթնասունների: Հաճախ նրանք այդ օրը նվիրում են որեւէ եզակի տեսակի պաշտպանությանը, որին մահացու վտանգ եւ անհետացում է սպառնում:

23 июля в мире отмечается Всемирный день китов и дельфинов. Этот праздник был учрежден в 1986 году, когда Международная китобойная комиссия, после 200 лет беспощадного истребления, ввела запрет на китовый промысел.
Запрет действует и поныне и означает, что во всем мире охота на китов, а также торговля китовым мясом запрещены. Однако, китовый промысел — не единственная угроза для данных животных, сообщает Calend
Ежегодно в этот день различные природоохранные группы и организации проводят акции и демонстрации в защиту китов и других морских млекопитающих. Часто экологи объединяются и посвящают этот день защите одного уникального вида, которому грозит смертельная опасность или исчезновение.