Նյու Ջերսի նահանգի Մոնտկլերե քաղաքում վաճառքի են հանելու տունը, որտեղ ապրել են 2010 թվականին ԱՄՆ իշխանությունների կողմից Ռուսաստանի օգտին լրտեսության մեջ մեղադրվող ռուսաստանցիները: Այս մասին գրում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով NJ.com-ը:
Երկհարկանի տունը 700 հազար դոլար է գնահատվել: North N.J. House Buyers LLC ընկերությունը, որի համասեփականատերը ներդրող Ջերեմի Մաքդոնալդն է, տունը գնել է հունիսին, 340 հազար դոլարով:
Մաքդոնալդը լրագրողներին հաղորդել է, որ մտադիր է 200 հազար դոլարով նորոգել տունը, իսկ հետո 700 հազար դոլարով վաճառել: Ներդրողը նշել է, որ տեղյակ չի եղել, որ այդ տանն ապրել են տեղի բնակիչներին Ռիչարդ եւ Սիտիա Մերֆի անունով հայտնի Վլադիմիր ու Լիդիա Գուրեւները:
Նրանք ձերբակալվել են 2010 թվականին՝ ութ այլ անձանց հետ միասին: Բոլորին մեղադրում են Ռուսաստանի օգտին լրտեսության մեջ: Նրանց հետագայում փոխանցել են ռուսական կողմին՝ Ռուսաստանում պետական դավաճանության մեջ մեղադրվող չորս անձանց դիմաց:

Дом в Монтклэре (штат Нью-Джерси), где жили двое россиян, обвиненных в 2010 году властями США в шпионаже в пользу РФ, будет выставлен на продажу, передает ТАСС со ссылкой на интернет-портал NJ.com.
Продать двухэтажный коттедж примерно за $700 тыс. намерен инвестор Джереми Макдональд. Компания North N.J. House Buyers LLC, совладельцем которой он является, купила дом в июне за $340 тыс. До этого данная недвижимость принадлежала банку Santander, его представители купили дом за $440 тыс. на аукционе, организованном Службой судебных приставов США.
Макдональд сообщил журналистам, что планирует провести в коттедже ремонт примерно на $200 тыс., а потом продать за $700 тыс. Инвестор отметил, что не знал об истории дома, в котором до 2010 года жили Владимир и Лидия Гурьевы, известные местным жителям как Ричард и Синтия Мерфи.
Они были арестованы в июле 2010 года вместе с восемью другими лицами по обвинению в шпионаже в пользу России. Впоследствии все они были переданы российской стороне в обмен на четырех человек, обвиненных в РФ в государственной измене.