Աշխարհը կանգնած է վերջին 10 տարիներին տնտեսության ամենամասշտաբային ցատկի նախաշեմին եւ դրա լոկոմոտիվը կդառնա Եվրոպան: Այսպիսին է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) վերլուծաբանների կանխատեսումը, որը երկուշաբթի՝ հուլիսի 24-ին, տարածել է կես տարին մեկ թողարկվող համաշխարհային շուկայի կոնյունկտուրայի կանխատեսման իր շտկումները, փոխանցում է «Գերմանական ալիքը»:
ԱՄՀ-ն տնտեսական աճի կանխատեսումները մեծացրել է գործնականում բոլոր տարածաշրջանների համար: 2017 թվականին համաշխարհային տնտեսության աճը պետք է կազմի 3,5 տոկոս, իսկ հաջորդ տարի՝ 3,6 տոկոս: Իսկ լոկոմոտիվի դերում պետք է հանդես գա Եվրոպան: «Մենք եվրոգոտու շատ երկրների համար կանխատեսումները շտկել ենք բարելավման ուղղությամբ: Այդ երկրներն են, մասնավորապես, Գերմանիան, Ֆրանսիան, Իտալիան եւ Իսպանիան, որտեղ տնտեսության աճը առաջին եռամսյակում էապես գերազանցել է մեր ակնկալածից»,- հայտնել են վերլուծաբանները:
ԵՄ տնտեսության զարգացումը վերլուծելիս՝ ԱՄՀ-ն լի է լավատեսությամբ: «Մենք չենք բացառում, որ մայրցամաքային Եվրոպայի երկրների տնտեսությունները է՛լ ավելի արագ կաճեն, քանի որ այստեղ քաղաքական ռիսկերը նվազել են»,- նշել են փորձագետները: ԱՄՆ համար, հակառակը, վերլուծաբանները տնտեսական աճի կանխատեսումները նվազման ուղղությամբ են կանխատեսել:
«Գլոբալ տեսակետից ԱՄՆ իրադրության մեր լավատեսական կանխատեսման շտկումը ամենալուրջ կորուստն է»,- հայտարարել է ԱՄՀ-ի գլխավոր տնտեսագետ Մորիս Օբսթֆելդը: Պատճառներից մեկը Դոնալդ Թրամփի խնդիրներն են իր հավակնոտ ենթակառուվածքների ծրագրի իրականացման հարցում:

Мир находится в преддверии самого масштабного за последние десять лет скачка экономики и его локомотивом выступит Европа. Таков прогноз аналитиков Международного валютного фонда (МВФ), распространивших в понедельник, 24 июля, корректировки своего выпускаемого раз в полугодие прогноза конъюнктуры мирового рынка, передает «Немецкая волна»
МВФ повысил прогнозы роста экономики практически для всех регионов. Рост мировой экономики в 2017 году должен составить 3,5 процента, а в следующем - 3,6. А локомотивом должна выступить Европа. «Мы скорректировали прогнозы в сторону улучшения для многих стран еврозоны. В частности, это Германия, Франция, Италия и Испания, где рост экономики в первом квартале существенно превышает наши ожидания», - пишут аналитики.
Прогнозируя развитие экономики ЕС, МВФ полон оптимизма. «Мы не исключаем, что экономики стран континентальной Европы будут расти еще быстрее, поскольку тут уменьшились политические риски», - пишут эксперты. Для США, напротив, аналитики скорректировали прогноз экономического роста в сторону уменьшения.
«С глобальной точки зрения, корректировка нашего оптимистического прогноза на ситуацию в США является самой серьезной потерей», - заявил главный экономист МВФ Морис Обстфелд. Одной из причин стали проблемы Дональда Трампа в реализации своей амбициозной инфраструктурной программы.