Մոտ 3000 վրացի չի վերադարձել հայրենիք՝ օգտվելով ԵՄ-ի հետ անվիզա ռեժիմից։ Վրաստանի ՆԳ փոխնախարար Շալվա Խուցիշվիլին հայտնել է, որ 2017-ի մարտի 28-ից սկսած ԵՄ-ի հետ անվիզա ռեժիմից օգտվել է Վրաստանի 55 հազար քաղաքացի, որոնցից 3000-ը երկիր չի վերադարձել օրինական ժամկետների սահմանում։
Խուցիշվիլին նշել է, որ այս փուլում չի կարելի ուղղակիորեն ասել, որ ժամկետի սահմանում չվերադարձած քաղաքացիները խախտել են ԵՄ երկրներում առանց վիզայի ձեւակերպման 90 օր մնալու պայմանը։
Նա համարում է, որ այդ քաղաքացիների մի մասը կարող էր վիզային ռեժիմի ավարտից հետո ԵՄ-ից մեկնել այնպիսի երկրներ, որոնց հետ նույնպես Վրաստանը անվիզա ռեժիմ ունի։ Ընդ որում Խուցիշվիլին նշել է, որ ՆԳՆ-ն նույնականացրել է բոլոր նրանց, ովքեր դեռ չեն վերադարձել հայրենիք՝ անվիզա ռեժիմի գործողության ավարտից հետո։
«Հնարավոր է՝ նրանցից մի քանիսը մեկնել են Ուկրաինա, Բելառուս կամ Թուրքիա։ Չի կարելի միանշանակ ասել, որ նրանք խախտել են անվիզա ռեժիմի պայմանները։ Սակայն մենք այդ մարդկանց ընդգրկելու են պոտենցիալ ռիսկի խմբում ու մշտադիտարկում ենք անցկացնում՝ թե որ տարածաշրջանից են նրանք մեկնել, ովքեր են, ինչ կապեր ունեն, ինչ հետաքրքրություններ եւ այլն»,- ասել է Շալվա Խուցիշվիլին։
Նա նաեւ նշել է, որ ԵՄ-ից դեռ չվերադարձածների տվյալներում ընգրկված չեն այն քաղաքացիները, ովքեր ցամաքային սահմանից են օգտվել։

Около 3000 грузин не вернулись на родину, воспользовавшись безвизовым режимом с ЕС. Как сообщил заместитель министра внутренних дел Грузии Шалва Хуцишвили заявил, что с 28 марта 2017 года безвизовым режимом с Евросоюзом воспользовались 55 тысяч граждан Грузии, из которых, на данном этапе, в законные сроки, в страну не вернулись около 3000 человек.
Хуцишвили отметил, что на этом этапе нельзя прямо говорить, что не вернувшиеся в срок граждане нарушили условие 90-дневного пребывания в странах ЕС без оформления визы, передает Новостия-Грузия.
Он считает, что часть этих граждан могла после завершения визового режима перейти из ЕС в такие страны, с которыми у Грузии также установлен  безвизовый режим. При этом Хуцишвили указал на то, что МВД идентифицировало всех, кто  пока еше не вернулся в страну, несмотря на окончание срока действия безвизового режима.
«Возможно кто-то из них переехал в Украину, Беларусь или Турцию. Нельзя сказать однозначно, что они нарушили условия безвизового режима, которые касаются 90 дней. Однако мы ставим этих людей в потенциальную группу риска и проводим мониторинг – из какого региона они уехали, кто они такие, какие у них связи, что их может интересовать и так далее», — сказал Шалва Хуцишвили.
Он также отметил, что в данные тех, кто пока не вернулся из ЕС не входят граждане,  которые пользуются наземной границей.