«Կալիֆորնիա Կուրիեր» թերթի հրատարակիչ և խմբագիր Հարութ Սասունյանը www.TheCaliforniaCourier.com-ում հրապարակված իր հոդվածում անդրադարձել է Ադրբեջանի վարձած ամերիկյան լոբբիստական ընկերության գործունեությանը: Հոդվածն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորեւ:
«Մի քանի շաբաթ առաջ ես գրել էի Միացյալ Նահանգներում Ադրբեջանի վարձած չորս լոբբիստական և PR ընկերությունների մասին: Այդ ընկերություններից մեկը Tool Shed խումբն է:
Այս շաբաթ կցանկանայի նմուշներ ներկայացնել Tool Shed խմբի կազմակերպած տպավորիչ միջոցառումներից Ադրբեջանի հյուպատոսության համար, որը մեծ օգուտ է քաղում այդ գործարքից՝ ամսական վճարելով ընդամենը 9 հազար դոլար ադրբեջանամետ բոլոր աշխատանքների համար, որոնցից գրեթե ոչ մեկը չէր կարող իրականացվել առանց Tool Shed խմբի:
Ընթերցողների մեծ մասը տեղյակ չէ, որ ամերիկյան օրենքը պահանջում է օտարերկրյա անձանց կողմից վարձվող ամերիկյան լոբբիստական և PR ընկերություններից ոչ միայն գրանցել իրենց հաճախորդներին Արդարադատության նախարարությունում՝ ըստ Օտարերկրյա գործակալների գրանցման ակտի, այլ նաև ներկայացնել նրանց օգտին իրականացված միջոցառումների մանրամասն ցանկը:
Պարզելու համար, թե ինչ աշխատանքներ են կատարվել Tool Shed խմբի կողմից ի նպաստ Ադրբեջանի հյուպատոսության, ես ստուգեցի Արդարադատության նախարարության կայքը, որտեղ Tool Shed խումբն ըստ ամսաթվերի թվարկել է իրենց ամբողջ գործունեությունը Լոս Անջելեսում գտնվող Արդրբեջանի հյուպատոսության համար:
Tool Shed խմբի միջոցառումների ցանկը սկսվում է 2009 ապրիլի 1-ից, բայց խորհրդավոր կերպով ավարտվում 2011թ. մարտի 31-ին: Սա, անկասկած, պետք է  որ Արդարադատության նախարարության պահանջների խախտում լինի և անհրաժեշտ է ներկայացնել Միացյալ Նահանգների կառավարության ուշադրությանը: Այնուամենայնիվ, երկամյա զեկույցը ամբողջական պատկերացում է տալիս նրանց կատարած աշխատանքի մասին, որը ես ամփոփել եմ ստորև, քանի որ այն տասնյակ էջեր է զբաղեցնում:
1) Համալսարանների ընդգրկում.
Հանդիպումների կազմակերպում գլխավոր հյուպատոս Էլման Աբդուլաևի համար հետևյալ համալսարանական պաշտոնյաների հետ. Ջոլին Քեսթեր, Կալիֆորնիայի նահանգի համալսարան, Նորթրիջ, Կալիֆորնիա. Նյու Մեքսիկոյի համալսարան. Ջեֆ Քոեն և Ադամ Քլեյթոն, Հարավային Կալիֆորնիայի համալսարան (USC).
Չեփմենի համալսարան, Օրանժ, Կալիֆորնիա. Պեպերդայնի համալսարան, Մալիբու, Կալիֆորնիա. Լարի Գրինֆիլդ, Քլերմոնթի համալսարանի փոխնախագահ, Լոս Անջելես, Կալիֆորնիա. Ջեկ Լյուիս, փոխդեկան, USC - ի Մարշալի բիզնես դպրոց, Լոս Անջելես, Կալիֆորնիա. Գեյլ Լապիդուս, Սթենֆորդի համալսարան, Կալիֆորնիա. Դեյվիդ Լանդբերգ, Լոս Անջելեսի կալիֆորնյան համալսարանի (UCLA) նանո համակարգերի ինստիտուտ. Կալիֆորնիայի համալսարան, Իրվայն և Լաս Վեգասի համալսարան, Նևադա. դասախոսություններ գլխավոր հյուպատոսի կողմից UCLA-ում. Սան Ֆրանցիսկոյի համալսարան. Սան Հոզեի համալսարան, Սան Հոզե, Կալիֆորնիա. USC. Սքրիփսի քոլեջ, Քլերմոնտ, Կալիֆորնիա. Կալիֆորնիայի համալսարան, Սանտա Բարբարա, Կալիֆորնիա. Կալիֆորնիայի նահանգի համալսարան, Ֆուլերթոն, Կալիֆորնիա. Արիզոնա նահանգի համալսարան, Ֆենիքս, Արիզոնա. Արիզոնայի համալսարան, Թուսոն, Արիզոնա և Սթենֆորդի համալսարան, Սթենֆորդ, Կալիֆորնիա. ելույթ է ունեցել USC-ում կրոնական բազմակարծության վերաբերյալ համաժողովում և հեռակապով համաժողով USC-ի հանրային դիվանագիտության կենտրոնի հետ՝ գլխավոր հյուպատոսի դասախոսությունը քննարկելու համար:
2) ԱՄՆ-ի քաղաքական գործիչներ
Գլխավոր հյուպատոսը հանդիպել է հետևյալ քաղաքական գործիչների հետ. Դարել Սթեյնբերգ, նախագահ, Կալիֆորնիա նահանգի Սենատ, Սակրամենտո, Կալիֆորնիա. Կարեն Բաս, խոսնակ, Կալիֆորնիա նահանգի Ներկայացուցիչների պալատ, Սակրամենտո, Կալիֆորնիա. Անետ Փորինի, աշխատակազմի ղեկավար, նահանգային սենատոր Ջո Սիմիտիան, Սակրամենտո, Կալիֆորնիա. Ֆելիպե Ֆուենտես, Կալիֆորնիա նահանգի Ներկայացուցիչների պալատի անդամ, Սակրամենտո, Կալիֆորնիա. քաղաքապետարանի անդամ Քրիս Քալվերտ, Սանտա Ֆե, Նյու Մեքսիկո. Նյու Մեքսիկոյի նահանգապետ Բիլ Ռիչարդսոն, Սանտա Ֆե, Նյու Մեքսիկո. Խոսնակ Բեն Լուժան, Նյու Մեքսիկոյի նահանգի օրենսդիր,  Սանտա Ֆե, Նյու Մեքսիկո. քաղաքապետ Բոբ Ֆոսթեր, Լոնգ Բիչ, Կալիֆորնիա. կոնգրեսական Ադամ Շիֆ, Գլենդել, Կալիֆորնիա. կոնգրեսական Դայանա Ուաթսոն. Օրանժ մարզի շերիֆ Սանդրա Հաթչինս, Սանտա Անա, Կալիֆորնիա. Օրանժ մարզի վերահսկիչների խորհուրդ. Մայք Շնայդեր, նախագահ, Նևադա նահանգի Սենատ, Լաս Վեգաս, Նևադա. քաղաքապետ Օսկար Գուդման, Լաս Վեգաս, Նևադա. խնդրել է կոնգրեսական Մայքլ ՄաքՄահոնին միանալ ադրբեջանական աջակցության խմբին, Լոս Անջելես, Կալիֆորնիա. Սան Հոզեի քաղաքապետ Չակ Ռիդ, Կալիֆորնիա. հանդիպում Կալիֆորնիայի նահանգապետ Առնոլդ Շվարցենեգերի հետ՝ Ադրբեջանից ուղարկված նվերը հանձնելու համար, Լոս Անջելես, Կալիֆորնիա. Սանտա Ֆեի քաղաքապետ Քոս, Նյու Մեքսիկո. կոնգրեսական Դանա Ռորաբակեր, Հանթինգտոն Բիչ, Կալիֆորնիա և քաղաքային խորհրդի անդամ Յան Փերի, Լոս Անջելոս, Կալիֆորնիա:
3) Հրեական և իսրայելյան ներկայացուցիչներ.
Ադրբեջանի գլխավոր հյուպատոսը հանդիպել է հետևյալ անձանց հետ. Իսրայելի գլխավոր հյուպատոս Ջեկոբ Դայան, Լոս Անջելոս, Կալիֆորնիա. Ջոն Ֆիշել, Լոս Անջելոսի հրեական ֆեդերացիա. ռաբբի Աբրահամ Կուպեր, Հանդուրժողականության թանգարան, Լոս Անջելոս, Կալիֆորնիա. դասախոսություն Temple Judea-ում, Տարզանա, Կալիֆորնիա. Ամերիկայի հրեական կոմիտե, Սան Ֆրանցիսկո, Կալիֆորնիա և հանդիպել է ռաբբի Լեյդերի ու պրոֆեսոր Ռեուվեն Ֆայերսթոնի հետ՝ Լոս Անջելոսի Temple Beth Am-ում գյխավոր հյուպատոսի դասախոսության առնչությամբ:
Կան տասնյակ այլ հանդիպումեր, որ Tool Shed խմբի սեփականատեր Ջեյսոն Կացը կազմակերպել էր Ադրբեջանի գլխավոր հյուպատոսի համար: Ես պետք է խոստովանեմ, որ Կացը շատ ցածր է վարձատրվել՝ ամսական 9 հազար դոլար չնչին գումարով նման մասշտաբի հասանելիություն ապահովելով Ադրբեջանի համար ԱՄՆ տարբեր նահանգներում, մի բան, որ Ադրբեջանի գլխավոր հյուպատոսը երբեք ի զորու չէր լինի ինքնուրույն իրագործել:
Ամերիկահայ համայնքը լոբբիստական և PR ընկերությունների բացը լրացնում է իր կազմակերպությունների և նրանց անդամների ակտիվ աշխատանքով: Այնուամենայնիվ, արհեստավարժ լոբբիստական և PR ընկերությունները կարող են շատ բան ավելացնել առկա հաջողություններին: Ցավոք, հայերի մեծ մասն ըստ արժանվույն չի գնահատում լոբբիստական և PR ընկերությունների աշխատանքը, հետևաբար, չի հավատում նման արժեքավոր և խիստ անհրաժեշտ աշխատանքների ֆինանսավորմանը... »:

In an article published in www.TheCaliforniaCourier.com, publisher of The California Courier Harut Sassounian referred to the activity of a US lobbying firm hired by Azerbaijan. Below is the full text of the article:
“Several weeks ago, I wrote about the four lobbying and PR firms hired by Azerbaijan in the United States. One of these companies is the Tool Shed Group.
This week, I would like to present a sample of the impressive activities organized by the Tool Shed Group on behalf of the Consulate General of Azerbaijan which is getting a great bargain by paying only $9,000 a month for all of these pro-Azeri efforts, almost none of which could have happened without the Tool Shed Group.
Most readers are unaware that American lobbying and PR firms hired by foreign entities are legally required not only to register their clients with the Justice Department under the Foreign Agent Registration Act (FARA), but also file the detailed list of activities on their behalf.
In order to know what efforts have been made by the Tool Shed Group on behalf of the Consulate of Azerbaijan, I have checked the website of the Justice Department where the Tool Shed Group has listed by date all of their activities for Azerbaijan's Consulate in Los Angeles.
Tool Shed’s list of activities starts on April 1, 2009, but mysteriously ends on March 31, 2011. This must surely be a violation of the Justice Department’s requirement which has to be brought into the attention of the U.S. government. Nevertheless, the two-year report provides a detailed glimpse which I have summarized below as it is a dozen pages long:
1) Outreach to Universities:
Arranged meetings for Consul General Elman Abdullayev with the following University officials: Jolene Kester, California State University, Northridge, CA; the University of New Mexico; Geoff Cowan and Adam Clayton, USC; Chapman University, Orange, CA; Pepperdine University, Malibu, CA; Larry Greenfield, Vice President of the Claremont Institute, Los Angeles, CA; Jack Lewis, Associate Dean, USC Marshall School of Business, Los Angeles, CA; Gail Lapidus, Stanford University, Stanford, CA; David Lundberg, UCLA NanoSystems Institute; University of California, Irvine; and University of Las Vegas, Nevada; Lectures by the Consul General at UCLA; San Francisco State University; San Jose State University, San Jose, CA; USC; Scripps College, Claremont, CA; University of California, Santa Barbara, CA; California State University, Fullerton, CA; Arizona State University, Phoenix, AZ; University of Arizona, Tucson, AZ; and Stanford University, Stanford, CA; spoke at a conference on religious pluralism at USC; and conference call with USC Center for Public Diplomacy to discuss a lecture by the Consul General.
2) U.S. Politicians:
Consul General met with Darrell Steinberg, President Pro Tem, California State Senate, Sacramento, CA; Karen Bass, Speaker, California State Assembly, Sacramento, CA; Annette Porini, Chief of Staff, State Senator Joe Simitian, Sacramento, CA; Felipe Fuentes, Assemblyman, California State Assembly, Sacramento, CA; Councilor Chris Calvert, City of Santa Fe, New Mexico; Gov. Bill Richardson of New Mexico, Santa Fe, New Mexico; Speaker Ben Lujan, New Mexico State Legislature, Santa Fe, New Mexico; Mayor Bob Foster, Long Beach, CA; Cong. Adam Schiff, Glendale, CA; Congresswoman Diane Watson; Orange County Sheriff Sandra Hutchins, Santa Ana, CA; Orange County Board of Supervisors; Mike Schneider, President Pro Tem, Nevada State Senate, Las Vegas, Nevada; Mayor Oscar Goodman, City of Las Vegas, Nevada; Asked Cong. Michael McMahon (NY) to join the Azerbaijani Caucus, Los Angeles, CA; Mayor Chuck Reed, City of San Jose, CA; Meeting with California Governor Arnold Schwarzenegger to present a gift from Azerbaijan to the Governor, Los Angeles, CA; Mayor Coss, City of Santa Fe, New Mexico; Cong. Dana Rohrabacher, Huntington Beach, CA; and City Council Member Jan Perry, Los Angeles, CA.
3) Jewish and Israeli Representatives:
Consul General of Azerbaijan met with Consul General Jacob Dayan of Israel, Los Angeles, CA; John Fishel, Jewish Federation of Greater Los Angeles; Rabbi Abraham Cooper, Museum of Tolerance, Los Angeles, CA; Lecture at Temple Judea, Tarzana, CA; American Jewish Committee, San Francisco, CA; and met with Rabbi Leider and Prof. Reuven Firestone regarding a lecture by the Consul General at Temple Beth Am, Los Angeles, CA.
There are dozens of other meetings that Jason Katz, the owner of Tool Shed Group, had arranged for the Consul General of Azerbaijan. I must admit that for a paltry $9,000 a month Mr. Katz is underpaid for arranging such a wide array of access for Azerbaijan in several US States, something the Consul General of Azerbaijan could have never accomplished on his own.
The Armenian-American community makes up for its lack of lobbying and PR firms by the activism of its organizations and their members. However, a professional lobbying and PR firm can add a lot to the existing successes. Unfortunately, most Armenians do not have a proper appreciation for the work of lobbying and PR firms and therefore do not believe in funding such a valuable and much-needed effort!”