Առաջիկա օրերին Հայաստանի Սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայությունը կհրապարակի պաղպաղակ արտադրողների աշխատանքի ուսումնասիրման արդյունքները: Այս մասին հուլիսի 28-ին՝ լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտնեց Գյուղատնտեսության նախարարության Սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության որակի վերահսկողության տեսչության պետ Վահե Դանիելյանը:
Ընդամենը 14 ձեռնարկություն է ստուգվել, խախտումներ են հայտնաբերվել 4-ում, բայց չի նշվում որ արտադրողների մոտ եւ որ ապրանքանիշների դեպքում: «Առաջիկա օրերին մենք ստուգումների արդյունքները լիովին կամփոփենք եւ կհրապարակենք»,- հավելեց պաշտոնյան:
Զովացուցիչ ըմպելիքների արտադրության ստուգումներ են կատարվել 34 ընկերություններում: Դրանցից 16-ը արտադրությունը ժամանակավորապես կանգնեցնելու եւ թերությունները վերացնելու կարգադրություն են ստացել: Դեռեւս 2016-ի վերջից անցկացված ստուգումների արդյունքներով կողպեքներ են դրվել նաեւ հացի 20 փռերի դարպասներին: 2017-ի առաջին կիսամյակում ստուգումներ են կատարվել կաթնամթերքի 13 արտադրողների մոտ: Շոգ հուլիսի պատճառով ստուգումներն ուժեղացվել են՝ հիմա դրանք անցկացվում են 50 ձեռնարկություններում:

В ближайшие дни Госслужба по безопасности пищепродуктов  Армении обнародует результаты исследования работы производителей мороженого. Об этом заявил на встрече с журналистами 28 июля начальник инспекции безопасности пищевых продуктов и контроля качества Госслужбы по безопасности продуктов питания Минсельхоза Армении Ваге Даниелян.
Всего проверили 14 предприятий, нарушения нашли в 4, но у каких производителей и по каким маркам, не указывается. «В ближайшее время мы полностью подведём итоги проверок и обнародуем их», - добавил чиновник.
В производстве прохладительных напитков проверки прошли у 34 компаний. 16 из них получили предписание временно остановить производство и устранить недочеты. Замки повесили и на ворота 20 хлебопекарен – по итогам проверок, проводившихся ещё с конца 2016 года. В первом полугодии 2017 года проверки прошли и у 13 производителей молочных продуктов. Из-за жаркого июля проверки усилились – сейчас они проводятся на 50 предприятиях.