Քաղաքացիությունից զրկված՝ Վրաստանի նախկին նախագահ ու Օդեսայի նախկին նահանգապետ Միխայիլ Սահակաշվիլին մտադիր է վերադառնալ Ուկրաինա։ Նման հայտարարություն է արել ԱՄՆ-ում գտնվող քաղաքական գործիչը մամուլի ասուլիսի ժամանակ, հայտնում է «Ստրանա ua»-ն։
«Ես չեմ թաքնվելու ԱՄՆ-ում։ Ես պարտադիր կվերդառնամ Ուկրաինա ու դատարանում կապացուցեմ իր իրավացիությունը։ Եթե իշխանությունը ինձնից չի վախենում՝ թող ինձ թույլատրի երկիր մտնել, իսկ եթե վախենում է․․ Դե ինչ, ես միեւնույն է կգտնեմ տունդարձի ճանապարհը»,- ասել է Սահակաշվիլին։
Սակայն վերադդարձի որոշակի ժամկետ նա չի հայտնել։ Ընդ որում խոստացել է դատարանում բողոքարկել իր ուկրաինական քաղաքացիության չեղարկման մասին հրամանագիրը, երկրի իշխանություններին մեղադրելով իրեն հետապնդելու մեջ։
Հիշեցնենք, որ Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն իր հրամանագրով Սահակաշվիլուն զրկել է քաղաքացիությունից։ Այդ որոշման պաշտոնական պատճառն այն է, որ քաղաքական գործիչն իր հարցաթերթիկում կեղծ տվյալներ էր նշել , ավելի որոշակիորեն՝ թաքցրել էր, որ իր դեմ Վրաստանում քրեական գործ է բացվել։

Лишенный гражданства бывший президент Грузии и экс- губернатор Одесской области Михаил Саакашвили намерен вернуться в Украину. Такое заявление политик, находящийся в США, сделал во время пресс-конференции, передает «Страна.ua».
«Я не буду прятаться в США. Я обязательно вернусь в Украину и буду в суде доказывать свою правоту. Если власть меня не боится - пускай разрешат мне приехать, если же они боятся... Ну, что же, я все равно найду путь домой», - заверил Саакашвили.
Однако конкретную дату возвращения он не назвал. При этом он пообещал добиваться в суде отмены указа о лишении его украинского гражданства, обвинив власти страны в организации травли против него.
26 июля президент Украины Петр Порошенко подписал указ о лишении бывшего губернатора Одесской области гражданства. По информации миграционной службы, такое решение принято из-за того, что политик указал в анкете ложные данные. А именно - скрыл, что против него в Грузии открыто уголовное дело.