Թուրքիայի քրդական «Ժողովուրդների դեմոկրատական» (HDP) կուսակցության հայ պատգամավոր Կարո Փայլանը Դիարբեքիրում կուսակիցների հետ հավաքի ժամանակ անդրադարձել է իշխանությունների քաղաքականությանն ուղղված Հայկական  ու քրդական հարցերին։
Թուրքական Cumhuriyet-ի փոխանցմամբ՝ Կարո Փայլանը հայտարարել է, թե վերջին շրջանում իշխանությունները խոսքի ազատության սահմանափակումն արդեն մտցնում են խորհրդարան՝ հիշեցնելով, որ պատգամավորների ներքին կանոնակարգով այսուհետ կարգելվի Հայկական հարցի ու քրդական հարցի հետ կապված անկեղծ քննարկումները։
«Ինչպես որ հասարակ քաղաքացուն են արգելում ազատ խոսել, արդեն դա անելու են նաեւ պատգամավորների դեպքում։ Թուրքիան Հայկական ու քրդական հարցում վերադառնում է նախկին վիճակին, երբ այդ հարցերը տաբու էին։ Այս ամենն արվում է իշխող «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցության ձեռքերով»,-ասել է Կարո Փայլանը։
Նշենք, որ Թուրքիայի խորհրդարանի ներքին կանոնակարգով պատգամավորները Հայոց ցեղասպանություն եւ Քուրդիստան բառերն արտասանելու համար կպատժվեն։

Garo Paylan, Istanbul Armenian MP of the opposition pro-Kurdish People’s Democratic Party (HDP) of Turkey, reflected on the Turkish authorities’ policy toward the Armenian and Kurdish issues.
Paylan stated that in recent times, Turkish authorities are making the curtailing of freedom of speech enter also the country’s parliament, as he recalled that sincere discussions on Armenian and Kurdish issues will from now on be banned in parliament, according to Cumhuriyet (Republic) daily of Turkey.
“Turkey is returning to the former state in the Armenian and Kurdish issue, when these issues were a taboo [in the country],” said the Armenian member of the Turkish parliament. “All this is done by the hands of the ruling Justice and Development Party [(AKP)].”
Pursuant to recent amendments to internal regulations of the parliament of Turkey, the MPs of the country will from now on be penalized for saying “Armenian Genocide” and “Kurdistan.”