Շամշադինում մեղրի ու հատապտուղների փառատոնն ավանդաբար մեկնարկում է «Ջազը սահմանին» նախաձեռնությամբ, որի շրջանակում ջազային ստեղծագործություններ են կատարում։ Այս մասին օգոստոսի 9-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց «Տավուշի հոգեւոր վերածնունդ» հիմնադրամի տնօրեն Հայկ Չոբանյանը։
Չոբանյանը նշեց, որ ջազային ստեղծագործությունները կարող են վայելել ոչ միայն փառատոնի մասնակիցները, այլեւ հարեւան բնակավայրերի բնակիչները, ինչպես նաեւ հայ-ադրբեջանական սահմանում ծառայություն անցնող զինծառայողները։
«Այստեղ շատ կարեւոր է աջակցությունը, որը ցուցաբերում է Հայաստանի պետական ջազային նվագախումբը։ Նրանք այն ցուցաբերեցին անցյալ տարի, այս տարի եւս կցուցաբերեն։ Նրանք փառատոնին մասնակցում են՝ առանց դրա համար հոնորար պահանջելու»,- ընդգծեց «Տավուշի հոգեւոր վերածնունդ» հիմնադրամի տնօրենը։
Հայկ Չոբանյանի խոսքով՝ 2017 թվականին Շամշադինում մեղրի ու հատապտուղների փառատոնը Հայաստանի Տավուշի մարզում զբոսաշրջության զարգացման շատ լավ հնարավորություն կընձեռի։ Հիմնադրամի տնօրենը նշեց, որ նախորդ տարի մասնակիցների թիվը գերազանցում էր 2000-ը, ինչը թույլ է տալիս խոսել զբոսաշրջիկների ակտիվ մասնակցության եւ առհասարակ Տավուշի մարզում զբոսաշրջության զարգացման մեծ պոտենցիալի առկայության մասին։
Հիշեցնենք, որ Տավուշի մարզի Բերդ քաղաքում օգոստոսի 12-13-ին տեղի կունենա մեղրի եւ հատապտուղների 6-րդ փառատոնը։

Фестиваль Меда и ягод в Шамшадине по традиции стартует с инициативы «Джаз на границе», в рамках которой будут исполняться музыкальные джазовые композиции. Об этом на встрече с журналистами 9 августа заявил директор фонда «Духовное возрождение Тавуша» Айк Чобанян.
Как отметил Чобанян, джазовыми композициями смогут наслаждаться не только участники фестиваля, но и жители соседних населенных пунктов, а также военнослужащие, несущие службу на армяно-азербайджанской границе. «Здесь очень важна поддержка, которую оказывает Государственный джазовый оркестр Армении. Они ее оказали и в прошлом году, и в этот раз тоже окажут. Они участвуют в фестивале, не требуя за это гонорара», - подчеркнул директор фонда «Духовное возрождение Тавуша».
По словам Айка Чобаняна, Фестиваль меда и ягод в Шамшадине 2017 года создаст прекрасную возможность для развития туризма в Тавушкой области Армении. Как отметил директор фонда, в прошлом году число участников превысило цифру 2000 человек, что позволяет говорить об активном участии туристов, и в целом о наличии серьезного потенциала для развития туризма в Тавушской области.
Напомним, что в городе Берд Тавушской области Армении на территории национального парка Соран 12 – 13 августа пройдет 6-ой по счету Фестиваль меда и ягод в Шамшадине.