«ԱՐՄՌՈՍՍ» իրավաբանների հայ-ռուսական միության նախագահ Ռուբեն Կիրակոսյանը հերքել է ռուս քաղաքագետ Օլեգ Կուզնեցովի ու նրա փաստաբանի միանշանակ պնդումներն այն մասին, որ քրեական գործի հարուցումը կմերժվի։
NEWS.am-ի թղթակցի խնդրանքով մեկնաբանելով վերոնշյալ պնդումները՝ Ռուբեն Կիրակոսյանը նշել է, որ հիմա  մինչքննչական ստուգումն է ընթանում, սա սովորական ընթացակարգ է, որը կարող է տեւել մինչեւ երկու ամիս։ «Գիրքը փոխանցվել է փորձագետների խմբին հետազոտության համար, որպեսզի պարզվի արդյոք այնտեղ կան արտահայտություններ, որոնք կարող են քրեորեն հետապնդելի լինել։ Բուն գիրքը բաց վաճառքի դրված չէ։ Հետազոտության արդյունքներով պատկերը հստակ կդառնա։ Եթե փորձագետները դրա մեջ հայտնաբերեն արտահայտություններ, որոնք առաջացնում են ազգային, ռասսայական ատելություն, ապա դա արդեն հանցակազմ է։ Եթե փորձագետները եզրակացնեն, որ նման բաներ գրքում չկան, ուրեմն որոշում կկայացվի քրեական գործի հարուցման մերժման մասին»,- նկատեց Կիրակոսյանը։
«Իրավիճակը խորանում է նրանով, որ արդեն ստանդարտ ընթացակարգի ժամանակ նկատելի է մեծ հիստերիա իմ ընդդիմախոսի կողմից, նա մշտապես հարցազրույցներ է տալիս ադրբեջանական մամուլին, եզրակացություններ անելով, որ քրեական գործի հարուցումը կմերժվի։ Նույնն է ասում նաեւ նրա փաստաբանը։ Դա չի կարող չմտահոգել, քանի որ ընթացակարգի ընթացքում մենք արդեն բազմիցս բախվել ենք նրան, որ ընդդիմախոսն ունի տեղեկություններ, որը նա ըստ էության չպետք է ունենար, քանի որ դրանք քննության գաղտնիքների մեջ են մտնում։ Մենք որոշակի պատկերացումներ ունենք այն մասին, թե ինչպես է ընթանում քննությունը, մենք հավաքում ենք տեղեկություններ ու հարկ եղած դեպքում դրանք կփոխանցենք հաջորդ ատյան։ Տվյալ ստուգումը նախաձեռնվել է Ռուսաստանի Քննչական կոմիտեի ղեկավար պարոն Բաստրիկինի անձնական կարգադրությամբ ու գտնվում է նրա անձնական հսկողության ներքո»,- շեշտեց փաստաբանը։
Ռուբեն Կիրակոսյանը հայտնեց, որ իրեն հայտնի չէ, թե ինչ փորձագիտական հաստատություն է հետազոտությունն իրականացնում։ «Մեզ այդ տեղեկատվությունը չեն տրամադրում։ Մենք փորձում ենք օրինական միջոցներով պարզել, թե դա ինչ փորձագիտական հաստատություն է։ Դա հատկապես կարեւոր է, որովհետեւ 2015-ին այդ գիրքն արդեն հետազոտվել է փորձագետների կողմից ու որոշում էր կայացվել մերժել քրեական գործի հարուցումը, հանցակազմի բացակայության կապակցությամբ։ Մենք ուզում ենք ծանոթանալ նախորդ փորձաքննության հետ, տեսնել, թե ինչ հարցեր են եղել դրված փորձագետների առաջ, որտեղ է անցել փորձաքննությունը, ինչպես է ստացվել նման արդյունք»։
«Ես չեմ պնդում անձի մեղավորությունը կամ անմեղությունը, ես պարզապես ուզում եմ գնահատական տալ։ Սա ընդունված պրակտիկա է, ու զգացմունքները անտեղի են։ Ես եզրակացություններ չեմ անում ու չեմ մեղադրում, պարզապես ուզում եմ հասկանալ։ Ես լեզվաբան կամ պատմաբան չեմ։ Սակայն համարում եմ, որ գրքում կան ձեւակերպումներ, որոնք թույլ են տալիս անել համապատասխան եզրակացություներ, քանի որ հեղինակը սուբյեկտիվ գնահատական է տալիս պատմությանը, անում է այնպիսի եզրակացություններ ռուսալեզու ընթերցողի համար, որը ծանոթ չէ պատմությանը, որոնք չեն համապատասխանում օրենքներին, Հայոց ցեղասպանությունն ընդունելու մասին Պետդումայի որոշմանը, ինչն ինքնին խախտում է։ Հեղինակը պնդում է, որ դրանք հորինված բաներ են, նման բան չի եղել, որ հայերը չեն կարողանում ոչ մեկի հետ լեզու գտնել,օտար են բոլոր ժողովուրդների ու ազգերի համար, հոգեկան անոմալիաներ ունեն։ Ես համարում եմ, որ գիրքը սպառնալիք է ազգամիջյան հարաբերությունների համար»,- նկատեց Ռուբեն Կիրակոսյանը։ «Ես շատ ադրբեջանցի ընկերներ ունեմ, ազգայնականությամբ չեմ տառապում։ Պարզապես համարում եմ, որ ցանկացած գիտական աշխատություն, եթե դա գիտական հետազոտություն է, պետք է անցնի փորձագիտական հետազոտություն»։

Президент русско-армянской ассоциации юристов «АРМРОСС» Рубен Киракосян опроверг однозначные утверждения российского политолога Олега Кузнецова и его адвоката о том, что в возбуждении уголовного дела будет отказано.
Комментируя по просьбе корреспондента Новости Армении – NEWS.am вышеуказанные утверждения, Рубен Киракосян отметил, что сейчас идет доследственная проверка, это обычная процедура, может занять до двух месяцев. «Книга передана группе экспертов для исследования, имеются ли в ней выражения, которые могут быть уголовно преследуемыми. Самой книги нет в открытом доступе, в продажу она не поступала. По результатам исследования будет ясна картина. Если эксперты выявят в ней выражения, вызывающие национальную, расовую ненависть, то это состав преступления. Если эксперты усмотрят, что этого там нет, будет вынесено решение об отказе в возбуждении уголовного дела», - отметил Киракосян.
«Ситуация усугубляется тем, что уже в период стандартной процедуры заметна большая истерия со стороны моего оппонента, он постоянно дает интервью азербайджанской прессе, делая выводы, что будет отказано в возбуждении дела. Это говорит и его адвокат. Это не может не беспокоить, потому что по ходу процедуры мы уже неоднократно сталкивались с тем, что у оппонента есть информация, которой у него в принципе быть не может, так как составляет тайну следствия. У нас определенные соображения о том, как идет следствие, мы аккумулируем информацию, и в случае чего передадим в следующую инстанцию. Данная проверка инициирована по личному поручению главы Следственного комитета РФ господина Бастрыкина и находится на личном контроле», - подчеркнул адвокат.
Рубен Киракосян сообщил, что ему не известно, какое экспертное учреждение ведет исследование: «Нам эту информацию не дают. Мы пытаемся законными средствами выяснить, какое это экспертное учреждение. Это особенно важно потому, что в 2015 году эта книга уже была исследована экспертами, и вынесено постановление об отказе в возбуждении дела, в связи с отсутствием состава преступления. Мы хотим ознакомиться с предыдущей экспертизой, посмотреть какие вопросы были поставлены перед экспертами, где проходила экспертиза, каким образом получился такой результат».
«Я не настаиваю на виновности или невинности лица, я просто прошу дать оценку. Это обычная рутинная практика, и эмоции неуместны. Я не делаю выводы и не обвиняю, просто хочу разобраться. Я не лингвист и не историк. Однако считаю, что в книге есть формулировки, позволяющие делать соответствующие выводы, потому что автор дает субъективную оценку истории, делает для русскоязычного читателя, не знакомого с историей, выводы, которые не соответствуют  законам, постановлению Госдумы о признании Геноцида армян, что само по себе является нарушением. Автор утверждает, что это вымыслы, ничего подобного не было, что армяне не могут ни с кем ужиться, чужды всем народам и нациям, обладают психическими аномалиями. Очень веселая книга. Я считаю, что книга представляет угрозу для межэтнических отношений», - отметил Рубен Киракосян: «У меня много друзей-азербайджанцев, национализмом не страдаю. Просто считаю, что любой научный труд – если это научное исследование, должен пройти исследование экспертов».