2017 թ. օգոստոսի 15-ի նիստում ԿԲ խորհուրդը որոշեց անփոփոխ թողնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը՝ սահմանելով 6.0%:
2017 թ. երկրորդ եռամսյակի ավարտին 12-ամսյա գնաճը կազմել է 1.1%, որը 0.3 տոկոսային կետով գերազանցել է երկրորդ եռամսյակի դրամավարկային քաղաքականության ծրագրով սպասվող մակարդակը: Իսկ հուլիսին արձանագրվել է 2.6% գնանկում՝ պայմանավորված գյուղմթերքների գների սեզոնային անկմամբ, որի  պարագայում 12-ամսյա գնաճը փոքր-ինչ նվազել է՝ հուլիսի վերջի դրությամբ կազմելով 0.9%:
Արտաքին հատվածում պահպանվել են համաշխարհային տնտեսության աճի բարելավման հեռանկարները, իսկ միջազգային ապրանքային շուկաներում գները դրսեւորել են կայունացման միտումներ: Ելնելով դրանից՝ ԿԲ խորհուրդն առաջիկա ամիսներին արտաքին հատվածից էական գնաճային ազդեցություններ չի ակնկալում:
Խորհուրդն արձանագրում է, որ 2017 թ. երկրորդ եռամսյակի փաստացի արդյունքներով պահպանվել են տնտեսական բարձր ակտիվությունն ու ներքին պահանջարկի վերականգնման տեմպերը, ինչին, իրականացվող զսպողական հարկաբյուջետային քաղաքականության պայմաններում, շարունակում է նպաստել ընդլայնողական դրամավարկային քաղաքականությունը:
Այս իրավիճակում ԿԲ խորհուրդը նպատակահարմար է գտնում անփոփոխ թողնել դրամավարկային պայմանները, ինչի արդյունքում գնաճն աստիճանաբար կավելանա. 2017 թվականի վերջում այն կձեւավորվի տատանումների թույլատրելի միջակայքում, իսկ կանխատեսվող հորիզոնում կկայունանա նպատակային ցուցանիշի շուրջ: ԿԲ խորհուրդը գտնում է, որ, կանխատեսվող սցենարով մակրոտնտեսական զարգացումների պարագայում, դրամավարկային պայմանները որոշ ժամանակ կպահպանվեն խթանող:
Միեւնույն ժամանակ, տնտեսական զարգացման հեռանկարներից եւ գնաճի վերականգնման հետագծից շեղման ռիսկերի դրսեւորման պարագայում ԿԲ-ն համապատասխանորեն կճշգրտի դրամավարկային քաղաքականության ուղղությունները՝ միջնաժամկետ հատվածում ապահովելով գնաճի նպատակի իրագործումը:

Совет Центрального банка Армении на заседании 15 августа оставил ставку рефинансирования неизменной – 6%. Об этом Новости Армении –NEWS.am сообщили в пресс-службе ЦБ.
В конце второго квартала 2017 года была зарегистрирована дефляция в размере 1,1%, на 0,3 процентных пункта превысив уровень, ожидаемый по денежно-кредитной программе на второй квартал. А в июле зарегистрирована дефляция в размере 2,6%; обусловленная сезонным спадом цен на сельскохозяйственные товары, в условиях чего 12-месячная инфляция продолжила рост, составив в конце месяца 0,9%.
Перспективы мирового экономического роста во внешнем секторе продолжают улучшаться, а на международных товарных рынках наблюдались некоторые краткосрочные дефляционные проявления. Совет ЦБ Армении в ближайшие месяцы не ожидает существенных инфляционных воздействий из внешнего сектора.
Совет регистрирует, что во втором квартале 2017 года темпы высокого роста экономической активности сохранились, что обусловлено расширяющейся денежно-кредитной политикой.
С учетом упомянутых развитий, а также  взвешенности оцениваемых инфляционных рисков Совет ЦБ считает целесообразным оставить денежно-кредитные условия неизменными. В результате ожидается, что инфляция постепенно продолжит увеличиваться, сформировавшись в 2017 году в допустимом коридоре колебаний, а в прогнозируемом горизонте - стабилизировавшись вокруг целевого показателя.  ЦБ считает, что если макроэкономические развития будут происходить по прогнозируемому сценарию, денежно-кредитные условия некоторое время будут оставаться неизменными.