Mazda-ն ԱՄՆ-ում 80 հազար ավտոմեքենա է հետ կանչում Takata ֆիրմայի արտադրության անվտանգության բարձերի անսարքության պատճառով։ Այս մասին հայտնում է Associated Press-ը։
Ըստ գործակալության՝ հետկանչը տարածվում է 2007-2009 թթ, նաեւ 2012 թ․ թողարկված CX-7, CX-9 եւ Mazda 6 մոդելների վրա։
Takata ընկերությունը սկանդալի կենտրոնում է հայտնվել 2014-ին։ ԱՄՆ իշխանությունները պարզել են, որ ընկերության կողմից պատրաստված անվտանգության բարձերն անսարքության պատճառով վթարի ժամանակ կարող են սխալ բացվել եւ պայթել կամ էլ մեքենայում գտնվող մարդկանց վրա մետաղի կտորներ կրակել։ Այդ միջադեպերի պատճառով աշխարհում առնվազն 16 մարդ է զոհվել, ավելի քան 180-ը՝ տուժել։

Автомобилестроительная компания Mazda отзывает в США около 80 тысяч машин для замены подушек безопасности производства фирмы Takata. Об этом сообщает ТАСС со ссылкой агентство Associated Press.
Согласно агентству, отзыв распространяется на модели CX-7, CX-9 и Mazda 6 2007-2009 годов выпуска, а также 2012 года.
Компания Takata оказалась в центре скандала в 2014 году. Как установили власти США, изготовленные ею подушки безопасности из-за неисправности пиропатрона при аварии могут не раскрыться правильно, а лопнуть или же выстрелить в находящихся в салоне автомобиля людей кусочками металла. Из-за таких инцидентов в мире погибли по меньшей мере 16 человек, более 180 пострадали.