Բարսելոնում եւ Կամբրիլսում ահաբեկչությունների կազմակերպիչները եւս մեկ հարձակում էին ծրագրում, որը գազի բալոնների պայթյուն էր ենթադրում։ Այս մասին հաղորդում է «ՏԱՍՍ»-ը՝ վկայակոչելով Reuters գործակալությունը։
Նրանց տվյալներով՝ խմբավորումը, եշորը ենթադրաբար կանգնած է ահաբեկչությունների հետեւում, բաղկացած է առնվազն 8 գրոհայիններից։
Չորեքշաբթի լույս հինգշաբթի գիշերը Ալկանար բնակավայրում պայթյուն է որոտացել, որի հետեւանքով մեկ մարդ զոհվել է, 7-ը տուժել են։ Քննիչների կարծիքով՝ այդ պայթյունի կազմակերպիչները կարող էին մասնակից լինել օգոստոսի 17-ին տեղի ունեցած հարձակումներին եւ նույն երեկոյան ծրագրում էին պայթյուն իրականացնել՝ բութանով լի բալոնների միջոցով։
«Մենք կարծում ենք, որ նրանք՝ կասկածյալները պայթուցիկ սարք էին պատրաստում»,-ասել է ոստիկանության ներկայացուցիչը՝ հավելելով, որ Ալկանարում ձերբակալվել է ահաբեկչության մեջ կասկածվողներից մեկը։

Organizers of the Barcelona and Cambrils terrorist attacks, carried out on Thursday, had been planning to use gas canisters, Reuters reported quoting Catalan investigators.
Investigators believed a cell of at least eight people, possibly 12, may have been involved in the Barcelona and Cambrils operations.
The explosion was also in the town of Alcanar on Thursday. One person died and seven others were injured in that incident, police said. A man was also found dead in a car which had driven into a police checkpoint in Barcelona, though the police could not immediately confirm it was connected with the van attack.