Բանգլադեշի հատուկ տրիբունալը մահապատժի է դատապարտել տասը մարդու՝ երկրի վարչապետ Շեյխ Հասինայի վրա 2000-ին իրականացված մահապատժի համար, հայտնում է «Սինհուան»։
Գործակալության տվյալներով՝ եւս ինը դատապարտյալներ ստացել են ազատազրկման տարբեր ժամկետներ։ Հայտնում են, որ 2000-ին չարագործները 75 կիլոգրամանոց ռումբ են տեղադրել՝ ծրագրելով վարչապետի վրա մահափորձ հանրահավաքներից մեկի ժամանակ նրա ելույթի ժամանակ, սակայն պայթուցիկ սարքը ոստիկանությունը հայտնաբերել է մինչեւ նրա ելույթը։
Շեյխ Հասինա Վազեսը զբաղեցրել է Բանգլադեշի վարչապետի պաշտոնը 1996-2001 թթ․։ 2009-ին նա վերընտրվել է այդ պաշտոնում ու առայսօր զբաղեցնում է վարչապետի պաշտոնը։

Специальный трибунал Бангладеш приговорил к смертной казни десять человек за покушение на премьер-министра страны Шейх Хасину в 2000 году, сообщает РИА Новости со ссылкой на агентство Синьхуа.
По данным агентства, еще девять осужденных получили различные тюремные сроки. Сообщается, что в 2000 году злоумышленники установили 75-килограмовую бомбу, планируя покушение на премьер-министра во время ее речи на одном из митингов, однако взрывное устройство было обнаружено полицией до ее выступления.
Шейх Хасина Вазед занимала пост премьер-министра Бангладеш в период с 1996 по 2001 год. В 2009 году она была переизбрана на эту должность и занимает пост премьера по настоящее время.