«Միս Լիբանան-2017» մրցույթի հաղթող Ամանդա Հաննան կոչումից զրկվել է 2016 թվականին նախաձեռնած Իսրայել ուղեւորության պատճառով, հայտնում է The Independent-ը:
Միջոցառման կազմակերպիչները նման որոշում են ընդունել գեղեցկության մրցույթում աղջկա հաղթանակից մեկ շաբաթ հետո: «Նրա այցելությունը խախտում է մեր երկրի օրենքները»,- նշված է պաշտոնական հաղորդագրության մեջ:
Հաննան երկքաղաքացիություն ունի՝ լիբանանականից բացի, նա շվեդական անձնագիր ունի: Հենց այդ փաստաթղթով է անցյալ տարի գիտական նպատակով Իսրայել այցելել:
Հունիսի 1-ին հաղորդվել էր, որ լիբանանյան կինոթատրոններին արգելել են ամերիկյան «Հրաշք կինը» մարտաֆիլմի ցուցադրումը այն պատճառով, որ ֆիլմում գլխավոր դերում նկարահանվել է Իսրայելի քաղաքացի Հալ Հադոթը: Արգելքը սահմանել էր Լիբանանի Էկոնոմիկայի նախարարությունը:
Լիբանանը եւ Իսրայելը տեխնիկապես պատերազմական վիճակում են, չնայած սահմանին 2006 թվականի զինված հակամարտությունից հետո զանգվածային բախումներ չեն գրանցվում:

Победительница конкурса «Мисс Ливан-2017» Аманда Ханна лишена титула из-за предпринятой в 2016 году поездки в Израиль, передает Lenta со ссылкой на  The Independent.
Такое решение было принято организаторами мероприятия через неделю после победы девушки в конкурсе красоты. «Ее визит нарушает законы нашего государства», — говорится в официальном сообщении.
Ханна имеет двойное гражданство: кроме ливанского, она является обладательницей шведского паспорта. Именно по этому документу в прошлом году она съездила в Израиль с научной целью.
1 июня сообщалось, что ливанским кинотеатрам запретили показывать американский боевик «Чудо-женщина» из-за того, что в главной роли в фильме снялась гражданка Израиля Галь Гадот. Прокат картины был отменен за несколько часов до премьеры. Запрет на показ ленты вынесло Министерство экономики Ливана.
Ливан и Израиль технически находятся в состоянии войны, хотя масштабных столкновений на границе после вооруженного конфликта 2006 года между двумя странами не происходило.