2017 թվականի օգոստոսի 23-24-ին Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրավերով կայացել է Թուրքմենստանի Նախագահ Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովի պաշտոնական այցը Հայաստանի Հանրապետություն։
Բարձրագույն մակարդակի հանդիպումը, որը բարձր քաղաքական երկխոսության շարունակությունն է, տեղի ունեցավ Հայաստանի Հանրապետության եւ Թուրքմենստանի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակի նախօրեին։
Հայաստանի Հանրապետության նախագահը եւ Թուրքմենստանի նախագահը,
համակողմանիորեն ուսումնասիրելով հայ-թուրքմենական միջպետական հարաբերությունների ողջ համալիրի վիճակը եւ զարգացման հեռանկարները,
հենվելով Հայաստանի եւ Թուրքմենստանի միջեւ պատմական ամուր փոխառնչությունների, երկու երկրների ժողովուրդների դարավոր բարեկամական կապերի եւ փոխգործակցության վրա,
հիմք ընդունելով Հայաստանի Հանրապետության եւ Թուրքմենստանի միջեւ բարեկամության եւ համագործակցության մասին 1993 թվականի օգոստոսի 24-ի պայմանագրի անխախտելիությունը,
համոզված լինելով, որ Հայաստանի Հանրապետության եւ Թուրքմենստանի միջեւ հարաբերությունների եւ փոխշահավետ համագործակցության հետագա ամրապնդումն ու զարգացումը բխում է երկու երկրների ժողովուրդների արմատական շահերից,
ձգտելով զարգացնել առավել սերտ փոխգործակցություն միջազգային ասպարեզում եւ միջազգային կազմակերպություններում, որոնց անդամակցում են Հայաստանի Հանրապետությունը եւ Թուրքմենստանը,
հայտարարում են ներքոհիշյալի մասին.
Բարեկամության, թափանցիկության եւ փոխըմբռնման մթնոլորտում անցկացված բանակցությունների ընթացքում պետությունների ղեկավարները փաստեցին, որ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր Հայաստանը եւ Թուրքմենստանը մեծ ճանապարհ են անցել ամենատարբեր ոլորտներում հայ-թուրքմենական միջպետական փոխգործակցության ձեւավորման եւ հետագա ընդլայնման ուղղությամբ։
Հայաստանի Հանրապետությունը եւ Թուրքմենստանը, վճռական լինելով բազմապատկել եւ ամրապնդել երկու երկրների ժողովուրդների միջեւ բարեկամությունը, այսուհետեւ եւս կկառուցեն իրենց հարաբերությունները փոխվստահության ոգով՝ առաջնորդվելով իրավահավասարության, միմյանց ներքին գործերին չմիջամտելու, շահերի հարգման եւ փոխշահավետության սկզբունքներով։
Նախագահներն արտահայտվեցին առեւտրատնտեսական, գիտական, մշակութային եւ կրթական ոլորտներում երկկողմ կապերի, միջխորհրդարանական երկխոսության, գործարար շրջանակների եւ ստեղծագործական մտավորականության ներկայացուցիչների միջեւ փոխշփումների դինամիկ զարգացման օգտին։
Հայաստանի Նախագահը եւ Թուրքմենստանի Նախագահը գոհունակությամբ հաստատում են, որ միջազգային օրակարգի հիմնական հարցերի շուրջ պետությունների դիրքորոշումների համահունչ լինելը եւ համագործակցությունը զարգացնելու փոխադարձ տրամադրվածությունը լայն հնարավորություններ են ընձեռում բազմակողմ հարթակներում կառուցողական փոխգործակցության համար։ Պետությունների ղեկավարներն արտահայտվեցին միջազգային իրավունքի գերակայության, Միավորված ազգերի կազմակերպության կանոնադրության նպատակների եւ սկզբունքների վրա հիմնված արդար ժողովրդավարական աշխարհակարգի հաստատման օգտին՝ ընդունելով ՄԱԿ-ի կենտրոնական համակարգող դերը համընդհանուր խաղաղության եւ միջազգային անվտանգության պահպանման, համաշխարհային հարցերում հավաքական ձեռնարկների եւ բազմակողմանի մոտեցումների աջակցման գործում։ Կողմերը համոզված են, որ բոլոր երկրների կողմից միջազգային իրավունքի նորմերի եւ սկզբունքների պահպանումը առաջնահերթ է միջազգային հարաբերությունների կառուցման գործում։
Ընդգծվել է գոյություն ունեցող հակամարտությունների համար բացառապես խաղաղ լուծում փնտրելու կարեւորությունը՝ քաղաքադիվանագիտական միջոցներով եւ մեթոդներով՝ ՄԱԿ-ի կանոնադրության նպատակների, միջազգային իրավունքի նորմերի եւ սկզբունքների հիման վրա։
Հայաստանի եւ Թուրքմենստանի Նախագահները վերահաստատեցին կառուցողական փոխգործակցության իրենց պատրաստակամությունը ինչպես երկկողմ ձեւաչափում, այնպես էլ միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում միջազգային ահաբեկչության, անդրազգային հանցավորության, թմրանյութերի, զենքի ապօրինի շրջանառության եւ անօրինական միգրացիայի դեմ պայքարում։
Հայաստանը եւ Թուրքմենստանը կհամակարգեն իրենց արտաքին քաղաքական գործունեությունը՝ ի շահ զարգացման, համագործակցության եւ առաջընթացի, հանուն անվտանգության եւ կայունության ամրապնդման:
Կողմերը շահագրգռվածություն հայտնեցին տնտեսական համագործակցության հետագա ընդլայնման եւ տվյալ ոլորտում առկա ներուժի իրացման հարցում։ Այդ նպատակով նրանք առավելագույն աջակցություն կցուցաբերեն առեւտրաշրջանառության ծավալների մեծացմանը, էներգետիկայի, տրանսպորտի եւ հեռահաղորդակցության, գյուղատնտեսության, ոսկերչության, թեթեւ եւ վերամշակման արդյունաբերության, ինչպես նաեւ նորարարության եւ մի շարք այլ ոլորտներում փոխգործակցության զարգացմանը:
Կողմերը կնպաստեն երկու երկրների տնտեսվարող սուբյեկտների միջեւ փոխգործակցության մեխանիզմի կատարելագործմանը եւ անմիջական կապերի խթանմանը:
Հայաստանի Հանրապետությունը եւ Թուրքմենստանը պատրաստակամություն են հայտնում համատեղ մշակելու ծրագրեր տրանսպորտի եւ զբոսաշրջության ոլորտներում, հանդես են գալիս երկու պետությունների միջեւ կանոնավոր ուղիղ օդային հաղորդակցություն հաստատելու օգտին:
Նախագահները ընդգծել են հայ-թուրքմենական տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի համապատասխան ազգային մասերի առջեւ դրված խնդիրների կատարման կարեւորությունը։ Նրանք հանդես են եկել հանձնաժողովի աշխատանքների ակտիվացման օգտին՝ առեւտրատնտեսական, ներդրումային, գիտատեխնիկական համագործակցությունը զարգացնելու, ինչպես նաեւ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ բնագավառներում գործունեությունն ընդլայնելու նպատակով։ Նշված ուղղություններով նախաձեռնություններն իրականացնելու նպատակով ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն 2018 թվականի առաջին կիսամյակում Աշխաբադում Տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի 9-րդ նիստն անցկացնելու վերաբերյալ։
Կողմերը համոզված են, որ զբոսաշրջությունը հանդիսանում է փոխճանաչումը, ինչպես նաեւ երկու երկրների միջեւ մշակութային, տնտեսական եւ հումանիտար համագործակցությունը խթանող կարեւոր միջոց եւ համաձայն են մշակել այդ բնագավառում երկկողմ փոխգործակցության ակտիվացման ուղիներ եւ ուսումնասիրել զբոսաշրջիկների եւ գործարարների համար առավել բարենպաստ պայմաններ ստեղծելու հնարավորությունները՝ հատկապես քաղաքացիների զբոսաշրջիկային եւ գործնական նպատակներով այցելությունները կարգավորող նորմատիվ-իրավական հենքի կատարելագործման մասով։
Պետությունների ղեկավարներն ընդգծեցին փոխադարձ շահագրգռվածությունը՝ հումանիտար ոլորտում հարաբերությունների զարգացման, արվեստի եւ մշակույթի գործիչների եւ կազմակերպությունների, հետազոտական կենտրոնների, առողջապահական, ուսումնական հաստատությունների եւ մշակութահումանիտար ոլորտի այլ կազմակերպությունների միջեւ ուղիղ շփումների ընդլայնման հարցում։
Կողմերն արտահայտվեցին մշակույթի ոլորտում գործնական երկխոսության ակտիվացմանն ուղղված ծրագրերի օգտին, այդ թվում Թուրքմենստանում հայկական եւ համապատասխանաբար Հայաստանի տարածքում թուրքմենական պատմական ժառանգության պահպանման մասով։
Նախագահները պատրաստակամություն հայտնեցին Հայաստանի Հանրապետությունում եւ Թուրքմենստանում փոխադարձաբար անցկացնելու ազգային ցուցահանդեսներ, գործարար համաժողովներ եւ այլ միջոցառումներ՝ երկու պետությունների գործարար շրջանակների մասնակցությամբ։
Պետությունների ղեկավարները գոհունակություն հայտնեցին այցի ընթացքում մի շարք փաստաթղթերի ստորագրման կապակցությամբ, որոնք կոչված են նպաստելու հայ-թուրքմենական հարաբերությունների իրավապայմանագրային հենքի ամրապնդմանը։ Ընդունելով դրա հետագա ընդլայնման կարեւորությունը՝ համապատասխան նախարարություններին եւ գերատեսչություններին հանձնարարվել է աշխուժացնել տարբեր ոլորտներում համագործակցության կոնկրետ քայլերին նոր խթան հաղորդելուն միտված երկկողմ համաձայնագրերի եւ պայմանագրերի մշակման ուղղությամբ տարվող աշխատանքները։
Կողմերը պայմանավորվեցին տարբեր մակարդակներում պահպանել մշտական շփումներ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող երկկողմ եւ բազմակողմ համագործակցության հարցերում՝ խթանելու համար փոխշահավետ համագործակցությունը՝ ի շահ Հայաստանի եւ Թուրքմենստանի ժողովուրդների։
Թուրքմենստանի Նախագահ Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովը երախտագիտություն հայտնեց Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանին, ողջ հայ ժողովրդին՝ իրեն եւ թուրքմենական պատվիրակությանը ցուցաբերած ջերմ, բարեկամական ընդունելության եւ հյուրընկալության համար եւ հրավիրեց Հայաստանի Հանրապետության Նախագահին նրան հարմար ժամանակ պաշտոնական այց կատարել Թուրքմենստան։

Президенты Армении и Туркменистана, Серж Саргсян и Гурбангулы Бердымухамедов, по итогам состоявшейся в Ереване встречи выступили с совместным заявлением.
Как отмечается в заявлении, президент Республики Армения и президент Туркменистана,
всесторонне рассмотрев состояние и перспективы развития всего комплекса армяно-туркменских межгосударственных отношений,
опираясь на прочные исторические связи между Арменией и Туркменистаном, многовековые узы дружбы и взаимодействия народов двух стран,
основываясь на незыблемости Договора о дружбе и сотрудничестве между Республикой Армения и Туркменистаном от 24 августа 1993 года,
будучи убеждены, что дальнейшее укрепление и развитие отношений и взаимовыгодного сотрудничества между Республикой Армения и Туркменистаном отвечает коренным интересам народов обеих стран,
стремясь к развитию более тесного взаимодействия на международной арене и в международных организациях, членами которых являются Республика Армения и Туркменистан, заявляют о нижеследующем.
В ходе состоявшихся в атмосфере дружбы, открытости и взаимопонимания переговоров Главы государств констатировали, что за прошедший со дня установления дипломатических отношений период, Арменией и Туркменистаном пройден большой путь в направлении формирования и последующего расширения армяно-туркменского межгосударственного взаимодействия в самых различных областях.
Республика Армения и Туркменистан, исполненные решимости приумножать и укреплять дружбу между народами двух стран, будут и далее строить свои отношения в духе взаимного доверия, руководствуясь принципами равноправия, невмешательства во внутренние дела друг друга, уважения интересов и обоюдной выгоды. Президенты высказались за динамичное развитие двусторонних связей в торгово-экономической, научной, культурной и образовательной сферах, диалога по парламентской линии, контактов между представителями деловых кругов и творческой интеллигенции.
Президент Армении и Президент Туркменистана с удовлетворением подтверждают, что созвучие позиций государств по основным вопросам международной повестки дня и обоюдный настрой на развитие сотрудничества, предоставляют широкие возможности для конструктивного взаимодействия на многосторонних площадках. Главы государств высказались в пользу формирования справедливого демократического миропорядка, основанного на верховенстве международного права, целях и принципах Устава Организации Объединённых Наций при центральной координирующей роли ООН в поддержании всеобщего мира и международной безопасности, усиления коллективных начал и многосторонних подходов в мировых делах. Стороны убеждены в том, что соблюдение всеми странами норм и принципов международного права является приоритетом в выстраивании международных отношений.
Подчёркнута важность поиска исключительно мирного разрешения существующих конфликтов политико-дипломатическими средствами и методами, на основе целей Устава ООН, норм и принципов международного права.
Президенты Армении и Туркменистана вновь подтвердили готовность к конструктивному взаимодействию как в двустороннем формате, так и в рамках международных организаций в интересах борьбы с международным терроризмом, транснациональной преступностью, незаконным оборотом наркотиков, оружия и незаконной миграцией.
Армения и Туркменистан будут координировать свою внешнеполитическую деятельность в интересах развития, сотрудничества и прогресса, во благо укрепления безопасности и стабильности.
Стороны выразили заинтересованность в дальнейшем наращивании экономического сотрудничества и реализации имеющегося в данной области потенциала. С этой целью они будут оказывать максимальное содействие увеличению объёмов торгового оборота, развитию взаимодействия в области энергетики, транспорта и коммуникаций, сельского хозяйства, в ювелирной, лёгкой и обрабатывающей промышленности, а также в инновационной и в ряде других сфер.
Стороны будут способствовать совершенствованию механизма взаимодействия и стимулирования прямых связей между хозяйствующими субъектами двух стран.
Республика Армения и Туркменистан подтверждают готовность к совместной разработке проектов в сфере транспорта и туризма, выступают за установление регулярного прямого воздушного сообщения между двумя государствами.
Президенты отметили важность выполнения задач, поставленных перед соответствующими национальными частями Межправительственной армяно-туркменской комиссии по экономическому сотрудничеству. Высказались за активизацию её работы по развитию торгово-экономического, инвестиционного, научно-технического сотрудничества, а также за расширение её деятельности на другие области, представляющие взаимный интерес. В целях реализации инициатив на указанных направлениях достигнута договорённость о проведении 9-го заседания Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству в Ашхабаде в первом полугодии 2018 года.
Стороны убеждены, что туризм является важным средством, стимулирующим взаимопознание, а также культурное, экономическое и гуманитарное сотрудничество между двумя странами, и согласны проработать пути активизации двустороннего взаимодействия в этой области и изучить возможности с целью создания наиболее благоприятных условий для туристов и деловых людей, особенно в части, касающейся совершенствования нормативно-правовой базы, которая регулирует поездки граждан с туристическими и деловыми целями.
Главы государств отметили обоюдную заинтересованность в развитии отношений в гуманитарной сфере, в расширении прямых контактов между организациями и деятелями культуры и искусства, исследовательскими центрами, учреждениями здравоохранения, учебными заведениями и другими организациями культурно-гуманитарной сферы. В этих целях Армения и Туркменистан намерены содействовать расширению возможностей и форм прямого общения между высшими учебными, научно-исследовательскими и академическими заведениями, а также студентами, аспирантами и преподавателями.
Стороны высказались в пользу проектов по интенсификации практического диалога в области культуры, в том числе и по линии сохранения армянского исторического наследия в Туркменистане и туркменского на территории Армении, соответственно.
Президенты подтвердили готовность к взаимному проведению в Республике Армения и Туркменистане национальных выставок, бизнес-форумов и иных мероприятий с участием представителей деловых кругов двух государств.
Главы государств выразили удовлетворение подписанием в ходе визита ряда документов, которые призваны содействовать укреплению договорно-правовой базы армяно-туркменских отношений. Признавая важность ее дальнейшего расширения, соответствующим министерствам и ведомствам поручено активизировать работу над двусторонними соглашениями и договорами, призванными придать новый импульс конкретным шагам сотрудничества в различных сферах.
Стороны договорились поддерживать постоянные контакты на различных уровнях по вопросам двустороннего и многостороннего сотрудничества, представляющим взаимный интерес, в целях продвижения взаимовыгодного сотрудничества на благо народов Армении и Туркменистана.
Президент Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов выразил благодарность Президенту Республики Армения Сержу Саргсяну, всему армянскому народу за тёплый, дружественный приём и гостеприимство, оказанное ему и туркменской делегации, и пригласил Президента Республики Армения посетить с официальным визитом Туркменистан в удобное для него время.
Приглашение было с благодарностью принято. Сроки визита будут согласованы по дипломатическим каналам.