Հայաստանն ու Թուրքմենստանը համատեղ ջանքերով կարող են առաջ մղել մասշտաբային նախագծեր: Այս մասին, այսօր՝ օգոստոսի 24-ին, Թուրքմենստանի նախագահ Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովի հետ հանդիպումից հետո, լրատվամիջոցների համար նախատեսված իր ելույթում նշել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը (ֆոտոռեպորտաժ):
Նրա խոսքով, Թուրքմենստանի նախագահի պաշտոնական այցը Հայաստան, անշուշտ, հատուկ նշանակություն հաղորդեց այս տարվա ընթացքում հայ-թուրքմենական հարաբերությունների կենտրոնական իրադարձությանը՝ Հայաստանի Հանրապետության եւ Թուրքմենստանի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակին:
«Հենց այս օրը՝ 1993թ-ի օգոստոսի 24-ին Հայաստանի Հանրապետության եւ Թուրքմենստանի միջեւ ստորագրվեց Բարեկամության եւ համագործակցության մասին պայմանագիրը: Այս հանգամանքները հատուկ նշանակություն հաղորդեցին այսօրվա այցին, որի արդյունքներից մենք բավարարված ենք: Այցի ընթացքում մի շարք ուղղություններով մեր երկկողմ համագործակցությունը կանոնակարգող փաստաթղթերի մեծ փաթեթ է ստորագրվել, ընդունվել է երկու երկրների ղեկավարների Համատեղ հայտարարությունը:
Պարոն նախագահի հետ մենք հատուկ ուշադրություն հատկացրեցինք առեւտրատնտեսական համագործակցության զարգացման հեռանկարային ուղղություններին: Ցավոք, գլոբալ շուկաներում անբարենպաստ իրադրությունն անդրադարձել է նաեւ մեր առեւտրաշրջանառության վրա: Այս համատեքստում մենք քննարկեցինք երկկողմ տնտեսական համագործակցության խթանման, փոխգործակցության նոր հորիզոններ դուրս գալու հնարավոր ուղիները եւ առկա միջոցները: Հուսով ենք, որ այսօրվա պայմանավորվածությունների իրագործումը հնարավորություն կտա շտկել իրավիճակը»,-ընդգծել է ՀՀ նախագահը:
«Մենք միակարծիք ենք այն հարցում, որ տնտեսական համագործակցությունը պետք է հարստացվի համատեղ նախագծերով, կոոպերացիաներով՝ նորարարության եւ բարձր տեխնոլոգիաների վրա հատուկ շեշտադրմամբ: Կարծում ենք, որ գործող Տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովը արդյունավետորեն առաջ կմղի երկկողմ առեւտրային կապերի ամբողջ համալիրը, կօժանդակի դրանց հետագա բազմազանեցմանը եւ նոր, հետաքրքիր ծրագրերի մեկնարկին:
Իհարկե, մենք անդրադարձել ենք նաեւ համագործակցության ավանդական ուղղություններին, այդ թվում՝ էներգետիկայի ոլորտում: Պայմանավորվեցինք հետագայում եւս զարգացնել արդյունավետ փոխգործակցություն այս ոլորտում: Որոշակի հեռանկարներ են բացահայտվում նաեւ գյուղատնտեսության ոլորտում: Հուսով ենք, որ թուրքմեն գործընկերները կմասնակցեն Հայաստանում ստեղծվող ազատ տնտեսական գոտու գործունեությանը:
Համոզված եմ, որ համատեղ ջանքերով մենք կարող ենք առաջ մղել մասշտաբային նախագծեր, որոնց ետեւում կանգնած են ժամանակակից արտադրությունը եւ նոր աշխատատեղերը, ընդհանուր առմամբ՝ ազգային տնտեսությունների զարգացումը: Մեր բանակցությունների ընթացքում պարոն նախագահն ասում էր, որ ինքն արդեն մտածում է ոչ թե միլիոնանոց, այլ միլիարդանոց նախագծերի մասին: Դա մեզ ոգեւորում է, եւ մենք, իհարկե, կաշխատենք այդ ուղղությամբ:
Ինչպես եւ նախկինում, կզարգացնենք փոխգործակցությունը կրթության ոլորտում, կիրականացնենք ուսանողական եւ մանկավարժական փոխանակումների ծրագրեր, ինչը, անշուշտ, նպաստում է մեր երկրների միջեւ համագործակցության հարստացմանը»,-իր խոսքն է ամփոփել Սերժ Սարգսյանը:

Армения и Туркменистан могут совместными усилиями продвигать вперед масштабные проекты. Об этом заявил президент Армении Серж Саргсян на брифинге по итогам встречи с президентом Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедовым (фоторепортаж).
По его словам, официальный визит президента Туркменистана в Армению, бесспорно, придал особое значение центральному событию в армяно-туркменских отношениях этого года – 25-летию установления дипломатических отношений между двумя странами.
«Именно в этот день, 24 августа 1993 года, Армения и Туркменистан подписали Договор о дружбе и сотрудничестве. Эти обстоятельства придали особое значение сегодняшнему визиту, результатами которого мы удовлетворены. В ходе визита подписан большой пакет документов, регулирующих наше двустороннее сотрудничество по ряду направлений, принято Совместное заявление руководителей двух стран.
Мы уделили особое внимание перспективным направлениям развития торгово-экономического сотрудничества. К сожалению, неблагоприятная ситуация на глобальных рынках отразилась и на нашем товарообороте. В этом контексте мы обсудили возможные пути стимулирования двустороннего экономического сотрудничества, выхода на новые горизонты взаимодействия и имеющиеся средства. Надеемся, что реализация сегодняшних договоренностей позволит выправить ситуацию», - заявил Саргсян.
Далее он подчеркнул, что обе стороны единодушны в том, что экономическое сотрудничество должно обогатиться совместными проектами, кооперациями, причем акцент должен быть поставлен на инновациях и высоких технологиях. «Думаем, что действующая Межправительственная комиссия по экономическому сотрудничеству эффективно продвинет вперед весь комплекс двусторонних торговых связей, поможет в дальнейшем их разнообразии и даст старт новым, интересным программам.
Конечно, мы коснулись также традиционных направлений сотрудничества, в том числе в сфере энергетики. Мы договорились о дальнейшем развитии эффективного сотрудничества в этой области. Определенные перспективы выявляются и в сельскохозяйственной сфере. Надеемся и на то, что туркменские партнеры примут участие в деятельности свободной экономической зоны, создаваемой в Армении.
Уверен, совместными усилиями мы сможем продвинуть вперед масштабные проекты, за которыми стоят современное производство и новые рабочие места, в целом  развитие национальных экономик. В ходе наших переговоров господин президент говорил, что он уже думает не о миллионах, а миллиардах проектах. Это воодушевляет нас, и мы, конечно, поработаем в этом направлении.
Как и прежде, мы поработаем над развитием взаимодействия в сфере образования, осуществим программы по студенческому и педагогическому обмену, что, бесспорно, способствует обогащению сотрудничества между нашими странами», - заключил президент Армении.