Գերմանիայի Լեեր քաղաքի «Ինզելգարթեն» պուրակում անհայտ անձիք վնասել են Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հայկական հուշարձան-խաչքարը: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում այսօր՝ օգոստոսի 31-ին, նշեց գերմանաբնակ Ալբերտ Թովմասյանը՝ հավելելով, որ հնարավոր է՝ խաչքարը պղծել են գերմանացի երիտասարդները, որոնք դեմ են եղել խաչքարի տեղադրմանը:
«Գրանիտե քարեր էինք կողքերը շարել, գեղեցկացրել էինք, հիմա դրանք վնասվել են: « Ենթադրում եմ, որ «Ավեգե» կուսակցության երիտասարդներն են հեղինակը, քաղաքում այդպիսի խոսակցություններ կան: Առաջին անգամ արել էին, բռնացրեցինք. հարբած երիտասարդներ էին խաչքարը վնասողները»,-ասաց նա:
Ալբերտ Թովմասյանը նշեց, որ որոշվել է խաչքարի մոտակայքում տեղադրել տեսախցիկներ, որպեսզի այդպիսի դեպքերը բացառվեն. «Այս պահի դրությամբ բանակցում ենք, որպեսզի տարածքը նկարահանվի եւ այսպիսի դեպքերը բացառվեն»:
Նշենք, որ այս տարվա փետրվարին գրանցվել էր նույն հուշարձանի վրա հարձակման ևս մեկ դեպք։ Հուշարձանը տեղադրվել էր 2016 թ. հոկտեմբերի 10-ին՝ որպես Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի խորհրդանիշ։

Unidentified people have damaged the cross-stone commemorating Armenian Genocide victims, at Inselgarten park in Leer, Germany, local Armenian resident Albert Tovmasyan on Thursday told Armenian News-NEWS.am.
“We had placed granite stones on the sides, beautified [it]; now, they are damaged,” he added. “I assume the youth from the Awege party are the doers; there are such conversations in the city. We caught [them] the first time they had done it. Those that damaged the cross-stone were drunken youth.”
Tovmasyan said it was decided to install video cameras nearby this cross-stone.
“At the moment, we are negotiating so that the area will be [video] recorded and such incidents be ruled out,” he noted.
This monument was vandalized in February, too.
The cross-stone was placed in October 2016, and as a symbol of the memory of Armenian Genocide victims.