Ադրբեջանի իշխող վերնախավը օգտագործել է գաղտնի «սեւ դրամարկղ» եվրոպական քաղաքական գործիչներին կաշառք տալու, շքեղ իրեր ձեռք բերելու, փողերը բրիտանական ֆիկտիվ ընկերությունների միջոցով «լվանալու» համար, գրում է The Guardian-ը։
Արտահոսած տվյալները ցույց են տալիս, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը, որին մեղադրում են մարդու իրավունքների խախտումների, համակարգային կոռուպցիայի ու ընտրակեղծիքների մեջ, ավելի քան 16 000 գաղտնի վճարումներ է իրականացրել 2012-2014 թթ․։
Այդ գումարների մի մասը տրամադրվել են քաղաքական գործիչներին ու լրագրողներին՝ միջազգային լոբիստական գործողությունների շրջանակում, որպեսզի խուսափեն Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հասցեին քննադատությունից ու նպաստեն նավթով հարուստ նրա երկրի դրական վարկանիշին։
Յոթ միլիոն ֆունտ սթերլինգ է ծախսվել Մեծ Բրիտանիայում շքեղ իրեր ձեռք բերելու ու մասնավոր դպրոցներում ուսման վարձի համար։
Երկուսուկես տարվա ընթացքում այդ գումարները փոխանցվել են Danske Bank էստոնական բաժանմունքում բացված հաշվեհամարով՝ առանց որեւէ բարդությունների։
Danske Bank –ն էլ իր հերթին է հաստատել, որ տեղի են ունեցել «փողերի լվացում ու այլ ապօրինի գործողություններ»։
Էստոնիայի ֆինանսական տեսչությունը նշել է, որ մասնաճյուղում փողերի լվացումը դադարեցնելուն ուղղված համակարգերը ձախողվել են։
The Guardian-ը գրում է, որ իրենց տրամադրության տակ հայտնված տեղեկությունները ընդամենը սառցաբեկորի գագաթնակետն են։
Բանկային հաշվետվությունները ցույց են տալիս, որ իրականացվել են բազմաթիվ փոխանցումներ ԵԽԽՎ նախկին մի քանի անդամներին՝ այդ թվում  Էդուարդ Լինթներին, գերմանացի քաղաքական գործիչ, բունդեսթագի նախկին պատգամավոր ու ԵԽԽՎ մոնիտորինգային հանձնաժողովի նախկին նախագահ, նաեւ Լուկ Վոլոնտեին՝ Եվրոպայի խորհրդում Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության նախկին ղեկավարին
2012-2014 թթ․կեղծ բրիտանական ընկերությունների կողմից Լինթների հաշվեհամարին է փոխանցվել ընդամենը 891 հազար եվրո։ Այդ գումարները ստանալուց երկու շաբաթ առաջ նա ղեկավարում էր Գերմանիայից դիտորդների խումբը Ադրբեջանում անցկացված նախագահական ընտրություններում։
Իսկ Վոլոնտեն այդ երկու տարիներին ավելի քան 2 մլն եվրո է ստացել նույն բրիտանական կեղծ ընկերություններից։
Հիմա Վոլոնտեի նկատմամբ հետաքննություն է իրականացվում։ Իտալական իրավապահ մարմինները համարում են, որ նա փող է ստացել Ադրբեջանի իշխանություններից՝ Ադրբեջանում քաղբանտարկյալների մասին ԵԽԽՎ բանաձեւի ընդունումը ձախողելու համար։ Ու Վոլոնտեի ջանքերի շնորհիվ բանաձեւը չի ընդունվել։
Տվյալները նաեւ ցույց են տալիս, որ բուլղարացի քաղաքական գործիչ՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի տնօրեն Իրինա Բոկովայի ամուսինը՝ Կալին Միտրեւը, այդ նույն ֆիկտիվ բրիտանական ընկերությունների կողմից 425 հազար եվրո է ստացել։
Պարբերականը նշում է, որ Բաքվի Trump Tower շքեղ կառույցի նախագծում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի գործընկերները նույնպես օգտվում են «սեւ դրամարկղից», որը Laundromat է կոչվում։ Այն Թրամփի հետ կապ չունի, բայցեւայնպես կասկածներ է առաջացնում գործընկերների ընտրության նրա չափանիշների հարցում։
Այնքան էլ հասկանալի չէ, թե որտեղից են ստացվում այս սխեմայում գործածվող գումարները։
2012-ին Ռոսօբորոնէքսպորտը, ռուսական զենքի արտահանողը, գրեթե 29 մլն դոլար է փոխանցել բրիտանական Metastar Invest բրիտանական ընկերությանը։ Այդ ֆիրման գրանցված է եղել Ադրբեջանից ինչ-որ դրածոյի անունով, նաեւ ներկայացրել է կեղծ հաշվետվություններ, որտեղ չի արտացոլել Էստոնիայում իր բանկային հաշվեհամարով շրջանառությունները։

Правящая элита Азербайджана использовала  тайную «черную кассу» ($2.9 млрд) для выплат взяток европейским политикам, приобретения предметов роскоши, отмывания денег через фиктивные компании в Великобритании , сообщает The Guardian.
Просочившиеся данные показывают, что руководство Азербайджана, обвиняемое в  нарушениях прав человека, систематической коррупции и фальсификации выборов,  осуществило больше чем 16,000 тайных платежей с 2012 до 2014.
Часть этих денег были отданы  политикам и журналистам, в рамках международной лоббистской операции, чтобы избежать критики в адрес президента Азербайджана Ильхама Алиева и способствовать позитивному имиджу его богатой нефтью страны.
Семь миллионов фунтов стерлингов были потрачены в Великобритании на предметы роскоши и  на оплату за обучение в частных школах.
В течение двух с половиной лет эти деньги перечислялись через открытые в эстонском отделении Danske Bank счета без каких-либо сложностей.
В свою очередь, Danske Bank заявил, что «отмывание денег и  другие незаконные действия» имели место.
Финансовая инспекция Эстонии отметила, что системы, направленные на прекращение отмывания денег в филиале, потерпели неудачу.
The Guardian отмечает, что полученная ими информация – только верхушка айсберга.
Банковские отчеты показывают многократные платежи нескольким бывшим членам парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ):  Эдуард Линтнер, немецкого политика, бывшего депутата бундестага и экс-председателя мониторинговой комиссии ПАСЕ, Лука Волонте, бывшего руководитеяь Европейской народной партии в Совете Европы.
В общей сложности на счет Линтнер с 2012 по 2014 год перечислили 891 тысячу евро от фиктивных британских компаний. За две недели до того, как он получил деньги от фиктивной британской компании, он возглавлял комиссию наблюдателей от Германии на президентских выборах в Азербайджане.
С 2012 по 2014 год Волонте получил более двух миллионов евро от тех же компаний из Великобритании.
В настоящее время политик находится под следствием. Итальянские правоохранительные органы считают, что Волонте получал деньги от властей Азербайджана за то, чтобы не допустить принятия резолюции ПАСЕ о политзаключенных в Азербайджане. И благодаря усилиям Волонте резолюция не набрала большинства голосов.
Данные также показывают, что болгарский политик, супруг директора ЮНЕСКО Ирины Боковой   Калин Митрев получил от фиктивных британских компаний, отмывавших деньги из Азербайджана, в общей сложности 425 тысяч евро с 2012 по 2014 год.
The Guardian также отмечает, что деловые партнеры американского президента, Дональда Трампа по проекту постройки  роскошного  Trump Tower в Баку также пользуются «чёрной кассой», которая называется  Laundromat. Laundromat не связана с Трампом, но возникают вопросы о его выборе деловых партнеров.
Не совсем ясно, откуда берутся деньги, используемые в схеме.
В 2012 году Рособоронэкспорт, экспортер российского оружия, перечислил почти 29 миллионов долларов на счет британской компании Metastar Invest. Эта фирма была зарегистрирована на подставное лицо из Азербайджана, а также представляла фиктивную отчетность, в которой не отражала обороты по своему банковскому счету в Эстонии.