ԵԽԽՎ–ն ողջունում է ցանկացած նախաձեռնություն, որն ուղղված է Վեհաժողովի շրջանակում ենթադրյալ կոռուպցիայի վրա լույս սփռելուն։ Այս մասին ասել է Վեհաժողովի ավագ փոխնախագահ սըր Ռոջեր Գեյլը։
ԵԽՎՎ պաշտոնական կայքում հրապարակված նրա մեկնաբանությունը հաջորդել էր «խավիարային դիվանագիտության» հետ կապված մի շարք լրատվամիջոցների եւ Կաշառակերության ու կազմակերպված հանցագործությունների նախագծի համատեղ հրապարակումներին։
«Մենք կարող ենք միայն կրկնել ապացույցներ ներկայացնելու կոչը։ Ապացույցը պետք է ներկայացնի 2017-ի հունիսին ԵԽԽՎ–ում ձեւավորված հետաքննության անկախ մարմինը։ Այս պահին այն սկսել է իր աշխատանքը եւ ԵԽԽՎ նախկին պատվիրակների ու անդամների դեմ  կաշառակերության եւ շահերի առաջմղման մասին պնդումների հարցով մանրամասն անկախ հետաքննություն է վարում»,– հավելել է նա։
Սըր Ռոջերը բոլոր ցանկացողներին առաջարկել է հիմնավոր ապացույցները ներկայացնել [email protected] հասցեով։

ПАСЕ приветствует любую инициативу, направленную на то, чтобы пролить свет на предполагаемую коррупцию в рамках Ассамблеи. Об этом заявил сэр Роджер Гейл, старший вице-президент Ассамблеи.
Его комментарий, опубликованный на официальном сайте ПАСЕ последовал в ответ на совместное расследование рядом СМИ и Проектом по организованной преступности и коррупции в связи с так называемой «икорной дипломатией».
«Мы можем только повторить призыв предоставить доказательства, сделанный независимым органом расследования, сформированным в ПАСЕ в июне 2017 года. В настоящее время он начал свою работу и проводит подробное независимое расследование утверждений о коррупции и поощрение интересов, направленных против определенных членов или бывших делегатов ПАСЕ», - добавил он.
Сэр Роджер предложил всем желающим представить обоснованные доказательства по адресу [email protected].