Ադրբեջանը մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովի համար Հունգարիային 7 մլն դոլար փրկագին է վճարել։ Այս մասին է վկայում Հունգարիայի Átlátszó.hu ՀԿ–ի՝ «Ադրբեջանական լվացքատուն» գործի  շրջանակում ներկայացրած հետաքննությունը։
2012–ին, երբ Հունգարիայի կառավարությունը Սաֆարովին արտահանձնում էր Ադրբեջան, Բուդապեշտում MKB բանկի հաշվին  մի քանի փոխանցմամբ 7 մլն դոլար էր նստել, հայտնում է The Budapest Beacon–ը։
Բուդապեշտական բանկի հաշիվը պատկանում էր օֆշորային մի ընկերության, որի սեփականատերը ադրբեջանցի ազդեցիկ քաղաքական գործիչ է։ Ոչ մի տեղեկություն չկա, թե ինչպես են օգտագործվել այդ գումարները, իսկ դրանից հետո օֆշորային ընկերությունը փակվել էր։
«Ադրբեջանական լվացքատուն» գործի  հետաքննության մեջ հիշատակվում են մի քանի  ընկերություն՝ Polux Management LP–ը, Hilux Services LP–ը, Metastar Invest LLP–ը եւ LCM Alliance LLP–ը։ Հենց այդ ընկերությունների միջոցով է 2.9 մլրդ դոլար գումար փոխանցվել։
2012–ի հունիսին՝ Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանի այցի ժամանակ, նրան Բաքվում ողջունեց առաջին փոխվարչապետ Յագուբ  Էյուբովը՝ Velasco International–ի սեփականատեր Օրհան էյուբովի հայրը։
Հենց Velasco International ընկերության՝ բուդապեշտական բանկում բացված հաշվին էին փոխանցվել Metastar Invest LLP–ի գումարները։
Սեպտեմբերի 6-ին  կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ Հունգարիայի արտգործնախարար Պետեր Սիյարտոյին խնդրել էին մեկնաբանել այդ լուրերը։ Սակայն նախարարը հրաժարվել էր նշել, թե ում է վերաբերում սկանդալը, այլ միայն ասել էր, որ բրիտանական եւ այլ լրատվամիջոցներում հետաքննություն է ընթանում։
Նա հույս էր հայտնել, որ այդ պատմության  հետաքննությունը շուտով կօգնի պարզել կատարվածը։ «Հնարավորինս հերքում եմ ցանկացած եզրակացություն կամ զրպարտանք, որոնք կապ են տեսնում Հունգարիայի ԱԳՆ–ի եւ վերոնշյալ միջազգային սկանդալի միջեւ։ Ես իրոք հույս ունեմ, որ շատ շուտով մենք կիմանանք ճշմարտությունը»,– ասել էր Սիյարտոն։

Azerbaijani Laundromat investigation revealed that several bank transfers – totaling more than USD 7 million – were made to an MKB bank account in Budapest right around the time the Hungarian government handed over murdered Ramil Safarov to Azerbaijan.
The investigation was conducted by the Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP), the Danish Berlingske, The Guardian as wel;l as Hungarian investigative journalism NGO Átlátszó.hu.
According to Átlátszó.hu, the Budapest bank account belonged to an offshore company owned by the son of an influential Azeri politician. No information is available regarding how the aforementioned funds were used, while the offshore company has since been wound up, The Budapest Beacon reported.
According to Átlátszó.hu, during Orbán’s visit to the Azerbaijan capital Baku in June 2012 (right before the release of Safarov), he was greeted by then-First Deputy Prime Minister of the Republic of Azerbaijan Yaqub Eyyubov, father of Orkhan Ejjubov. The younger Ejjubov was reportedly the owner of Velasco International Inc.
It was the Budapest-based bank account of one of the companies in this constellation, Velasco International Inc., that received transfers from Metastar Invest LLP totaling more USD 7 million around the time of Safarov’s extradition to Azerbaijan
When asked about these reports at a press conference Wednesday, Hungary’s foreign minister Péter Szijjártó did not explicitly name what the scandal was about, and instead chose to refer to the “investigation by British and other news media”.
“In the firmest possible way, I reject any inference or insinuation which make a connection between the Hungarian foreign policy decisions and the aforementioned international criminal actions,” Szijjártó said. “I really hope we uncover the truth of what happened very soon.”