Մեծ Բրիտանիան ցանկանում է «Բրեքզիթից» հետո ավելի սերտորեն համագործակցել Եվրոպական Միության հետ պաշտպանության բնագավառում։  Այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը՝  հղում անելով մի փաստաթղթի, որտեղ շարադրված է «ամուր անվտանգության բնագավառում գործընկերության» սկզբունքը։
Փաստաթղթում նշվում է, որ Մեծ Բրիտանիան «անվերապահորեն հավատարիմ է» մնում եվրոպական անվտանգության սատարմանը, ցանկանում է իր դուրս գալուց հետո ռազմական ակտիվները ներդնել Եվրամիության գործողություններում և շարունակել գաղտնի տեղեկությունների փոխանակումը։
Ընդգծելով, որ Մեծ Բրիտանիային է պատկանում Եվրոպայում պաշտպանության և զարգացման բնագավառի ամենամեծ բյուջեն, պաշտոնական անձինք պնդում են, որ իրենց ամենաուժեղ փաստարկներից մեկն են համարում այն, որ Բրիտանիան կարող է սատարել Եվրամիությանը պաշտպանության և անվտանգության բնագավառում։
«Սպառնալիքների ուժեղացման և միջազգային անկայունության ժամանակ Մեծ Բրիտանիան անկոտրում է մնում եվրոպական անվտանգությանը սատարելու իր ձգտման մեջ»,- նշվում է Պաշտպանության Նախարար Մայքլ Ֆելոնի հայտարարությունում։

The UK wants to have closer defence cooperation with the European Union after Brexit, Reuters reported quoting a document that sets out a vision of “a deep security partnership” aimed at nudging talks forward.
Stating that Britain is “unconditionally committed” to maintaining European security, the government said it wanted to contribute military assets to EU operations after it leaves, and may offer to continue exchanging classified information.
Underlining that Britain has the largest defence and development budgets in Europe, officials pressed what they consider to be one of their strongest arguments - that the government can offer defence and security support to the EU.
“At a time of increased threats and international instability the UK remains unwavering in its commitment to uphold European security,” Defence Secretary Michael Fallon said in a statement.