Արաբական երկրների ԱԳ նախարարներն ապօրինի են անվանել Իրաքյան Քուրդիստանում սեպտեմբերի 25-ին ծրագրված անկախացման մասին հանրաքվեն։ Այս մասին ՌԻԱ Նովոստիին հայտնել է Արաբական պետությունների լիգայում Իրաքի մշտական ներկայացուցիչ Հաբիբ աս – Սադրը։
Կահիրեում Լիգայի շտաբ բնակարանում սեպտեմբերի 12-13-ը կայացել է խորհրդակցություն ԱԳ նախարարների մակարդակով, որի թեմաներից մեկն է դարձել իրավիճակն Իրաքում։
«Նախարարները որոշել են աջակցել Իրաքի տարածքային ամբողջականությանն ու համարել են, որ այդ հանրաքվեն սպառնում է ոչ միայն Իրաքի միասնականությանը, այլեւ ամբողջ տարածաշրջանի անվտանգությանը»,- ասել է իրաքցի դիվանագետը։
Նրա խոսքով՝ արաբական աշխարհում վախենում են, որ հանրաքվեն կարող է սադրել նման գործողություններ նաեւ Իրաքի սահմաններից դուրս, ինչը կհանգեցնի անկառավարելի գործընթացների Մերձավոր արեւելքի տարածաշրջանում։

Главы МИД арабских стран назвали незаконным запланированный на 25 сентября референдум о независимости Иракского Курдистана, заявил РИА Новости постоянный представитель Ирака при Лиге арабских государств (ЛАГ) Хабиб ас-Садр.
В штаб-квартире ЛАГ в Каире 12-13 сентября состоялось совещание ЛАГ на уровне глав МИД, одной из тем которого стала ситуация в Ираке.
«Министры решили поддержать территориальную целостность Ирака и сочли, что этот референдум представляет угрозу не только для единства Ирака, но и для безопасности всего региона", — сказал иракский дипломат. По его словам, главы МИД арабских стран также «сочли этот референдум незаконным и противоречащим иракской конституции». «ЛАГ призывает всех придерживаться диалога и решать все существующие разногласия в соответствии с действующей конституцией», — сказал собеседник агентства.
По его словам, в арабском мире опасаются, что референдум может спровоцировать подобные действия и за пределами Ирака, что приведет к неуправляемым процессам в регионе Ближнего Востока.