ԵՄ-ն չի միջամտում երկրների ներքին բանավեճերին։ Այս մասին հայտնել է ԵՀ ղեկավար Ժան Կլոդ Յունկերը՝ մեկնաբանելով Կատալոնիայի անկախացման մասին հանրաքվեն, որը հոկտեմբերի 1-ին է նշանակված։
Նրա խոսքով՝ ԵՄ-ում միշտ ասել են, որ աջակցելու են Իսպանիայի Սահմանադրական դատարանի ու խորհրդարանի որոշումները։ «Եթե մեծամասնությունը կողմ քվեարկի Կատալոնիայի անկախացմանը՝ մենք կհարգենք այդ ընտրությունը։ Սակայն հանրաքվեից անմիջապես հետո Կատալոնիան չի կարող դառնալ ԵՄ անդամ։ Նա պետք է անցնի ամբողջ գործընթացը, որն անհրաժեշտ է անդամակցության համար, բոլոր մյուս երկրների նման, որոնք անդամացել են ԵՄ-ին 2004-ից հետո»,- ասել է նա։

Еврокомиссия не вмешивается во внутренние дебаты стран. Об этом заявил глава Еврокомиссии Жан-Клод Юнкер, комментируя референдум о независимости Каталонии, намеченный на 1 октября.
По его словам, в ЕС всегда говорили, что будут придерживаться решение Конституционного суда и парламента Испании. «Если большинство выскажется «за» независимость Каталонии, мы будем уважать этот выбор. Однако, сразу после референдума Каталония не может стать членом ЕС. Она должна пройти весь процесс, необходимый для членства, как и остальные страны, которые вступили в ЕС после 2004 года», - отметил он.