Գիտնականներին հաջողվել է եվրոպական տիեզերական գործակալության Venus Express զոնդի միջոցով «հայտնվել» Վեներայի գիշերային կողմում եւ առաջին անգամ բնութագրել քամին ու ամպերի վերին շերտերի կառուցվածքը:
«Աստրոնյուսը» նշում է, որ ստացվել են փոքր-ինչ անսպասելի արդյունքներ: Հետազոտությամբ պարզվել է, որ Վեներայի գիշերային կողմում մթնոլորտի կառուցվածքը տարբերվում է մոլորակի ցերեկային կողմի, այսինքն՝ Արեգակին ուղղված կողմի մթնոլորտի կառուցվածքից: Վեներայի գիշերային կողմում մթնոլորտոմ կան այլ տիպի ու ձեւի ամպեր՝ մոլորակի ցերեկային կողմի ամպերի համեմատությամբ, որոնցից որոշները կապված են մոլորակի մակերեւույթի երկրաբանական առանձնահատկությունների հետ:
Վեներայի մթնոլորտում գերակայում են հզոր քամիներըը, որոնք մոլորակի շուրջը զգալիորեն ավելի մեծ արագությամբ են պտտվում, քան մոլորակն ինքն իր առանցքի շուրջը: Այս երեւույթը կոչվում «գերպտույտ», որի պատճառները մինչ օրս գիտնականների համար հանելուկ են:
Ճապոնական JAXA տիեզերական գործակալությունից Հավիեր Փերալթայի ղեկավարությամբ՝ հետազոտողները Venus Express զոնդի միջոցով Վեներայի գիշերային կողմի ամպերի աննախադեպ մանրամասներին են հետեւել:  Լուսանկարներով պարզվել է, որ մոլորակի գիշերային կողմում գերպտույտը տեղի է ունենում ավելի անկանոն եւ քաոսային, քան մոլորակի ցերեկային կողմում: Վեներայի գիշերային կողմում ամպերն ավելի տարածական են, ալիքաձեւ, հաճախ անկանոն կամ ձգված ձեւ ունեն, դրանից զատ՝ դրանցում կանգուն ալիքներ են նկատվել: Այս արդյունքները մատահրավեր են նետում կանգուն ալիքների մասին ժամանակակից տեսությանը, քանի որ այս տեսության համաձայն՝ կանգուն ալիքները կազմավորվում են, երբ մոլորակի մակերեւույթին փչող քամիները հանդիպում են բարձրությունների, օրինակ՝ լեռան կամ բլրի: Սակայն այս ըմբռնմանը հակասում է այն փաստը, որ Վեներայի գիշերային կողմի մակերեւույթին բարձրությունները չափազանց քիչ են, հարց է առաջացնում նաեւ այն հանգամանքը, որ կայուն ալիքներ չեն դիտվում  Վեներայի մթնոլորտի միջին եւ ստորին շերտերում: Հետազոտության հեղինակների կարծիքով՝ այս հակասությունը կարող է հանգեցնել մոլորակների մթնոլորտներում կանգուն ալիքների ժամանակակից մոդելների վերանայմանը:

Ученым с помощью зонда Европейского космического агентства Venus Express удалось «побывать» на темной стороне Венеры и впервые охарактеризовать ветер и строение верхних слоев облаков на ночной стороне Венеры.
Как отмечает «Астроньюс», результаты получились несколько неожиданными. Исследование демонстрирует, что структура атмосферы Венеры на ее ночной стороне отличается от структуры атмосферы этой планеты на ее дневной стороне, то есть стороне, обращенной к Солнцу. На ночной стороне Венеры в атмосфере присутствуют облака иных типов и морфологии, по сравнению с облаками дневной стороны планеты – некоторые из которых связаны с геологическими особенностями поверхности планеты.
В атмосфере Венеры доминируют мощные ветра, которые обращаются вокруг планеты со значительно более высокой скоростью, чем сама планета вращается вокруг своей оси. Это явление носит название «супервращения». Причины этого феномена до сих пор остаются загадкой для ученых.
В новой работе исследователи во главе с Хавьером Перальта из японского космического агентства JAXA при помощи зонда Venus Express наблюдали облака ночной стороны Венеры в беспрецедентных подробностях. Сделанные снимки выявили, что супервращение на ночной стороне планеты происходит более беспорядочно и хаотично, чем на дневной стороне планеты. Облака на ночной стороне Венеры оказались более протяженными, волнистыми, имеющими часто неправильную или вытянутую форму – и кроме того в них наблюдались стоячие волны. Эти результаты бросают вызов современной теории стоячих волн, поскольку согласно этой теории стоячие волны формируются, когда ветра, дующие на поверхности планеты, встречаются с возвышенностями, такими как, например, гора или холм. Однако в противоречие с этой концепцией входит тот факт, что на поверхности Венеры на ее ночной стороне расположено слишком мало возвышенностей, а кроме того, вопросы вызывает также то обстоятельство, что стационарные волны не наблюдаются в средних и нижних слоях атмосферы Венеры. Это противоречие может привести к пересмотру современных моделей стоячих волн в атмосферах планет, считают авторы работы.