Հարավային Կորեայի ու ԱՄՆ-ի նախագահներ Մուն Չժե Ինն ու Դոնալդ Թրամփը սեպտեմբերի 17-ին հեռախոսազրույց են ունեցել, որի ընթացքում պայմանավորվել են ուժեղացնել ճնշումը ԿԺԴՀ-ի վրա՝ բալիստիկ հրթիռի վերջին փորձարկմանն ի պատասխան։ Այս մասին հայտնել է Կորեայի Հանրապետության նախագահի վարչակազմի պաշտոնական ներկայացուցիչ Պակ Սու Հյոնը։
Նրա խոսքով՝ երկու առաջնորդները պայմանավորվել են ուժեղացնել համագործակցությունն ու ավելի կոշտ եւ արդյունավետ պատժամիջոցներ սկսել Հյուսիսային Կորեայի դեմ։ «Որպեսզի հասկանալի դառնա, որ նրա կողմից հետագա սադրանքները կհանգեցնեն դիվանագիտական մեկուսացման խորացմանն ու տնտեսական ճնշման ուժեղացմանը»,- մեջբերում է նրա խոսքը Reuters-ը։ Պակ Սու Հյոնը նշել է, որ նախագահները կոշտ դատապարտել են ԿԺԴՀ կողմից բալիստիկ հրթիռի վերջին փորձարկումն ու պայմանավորվե լ են, որ երկու երկրները սերտ համագործակցելու են այլ պետությունների հետ՝ Փհենյանի դեմ ՄԱԿ ԱԽ վերջին պատժամիջոցների կիրառման նպատակով։
Հիշեցնենք, որ ԿԺԴՀ-ն սեպտեմբերի 15-ին հերթական բալիստիկ հրթիռն է արձակել, որը թռչելով ճապոնական Հոկայդո կղզու վրայով ընկել է Էրիմո հրվանդանից 2 հազար կմ արեւելք։ Հարավկորեական ու ամերիկյան զինված ուժերի տվյալներով՝ արձակումն իրականացվել է Փհենյանի շրջանից։ Ըստ Պենտագոնի տվյալների՝ խոսքը միջին հեռահարության հրթիռների փորձարկման մաիսն է։ Այն իրականացվել է Փհենյանի դեմ պատժամիջոցները խստացնող ՄԱԿ ԱԽ բանաձեւի ընդունումից չորս օր անց։

Президенты Южной Кореи и США Мун Чжэ Ин и Дональд Трамп провели в воскресенье, 17 сентября, телефонный разговор, в ходе которого договорились усилить давление на КНДР в ответ на недавнее испытание баллистической ракеты. Об этом сообщил журналистам официальный представитель администрации президента Республики Корея Пак Су Хён.
По его словам, два лидера договорились усилить сотрудничество и представить более жесткие и эффективные санкции в отношении Северной Кореи. «Чтобы было понятно, что дальнейшие провокации с ее стороны приведут к углублению дипломатической изоляции и усилению экономического давления», - привело его слова агентство Reuters. Пак Су Хён отметил, что президенты жестко осудили недавнее испытание КНДР баллистической ракеты и договорились, что обе страны будут тесно сотрудничать с другими государствами в целях применения последних санкций Совета Безопасности ООН в отношении Пхеньяна, передает ТАСС.
КНДР осуществила 15 сентября очередной запуск баллистической ракеты, которая пролетела над северным японским островом Хоккайдо в сторону Тихого океана и упала примерно в 2 тыс. км к востоку от мыса Эримо. По данным южнокорейских и американских вооруженных сил, запуск был осуществлен из района Пхеньяна. Согласно выводам Пентагона, речь идет об испытании ракеты средней дальности. Оно было проведено лишь через четыре дня после того, как СБ ООН принял резолюцию, ужесточившую санкции в отношении Пхеньяна.