Հայաստանը շատ է հետաքրքրում լիբանանցի զբոսաշրջիկներին, հատկապես քրիստոնյա արաբներին: Սեպտեմբերի 18-ին Երեւանում ընթացող Հայաստան-Սփյուռք հերթական համաժողովի շրջանակում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին ասաց Լիբանանի տուրիզմի նախարար Ավետիս Կիտանյանը:
Նրա խոսքով՝ Երեւան-Բեյրութ չվերթներով օդանավերը լեցուն են գրեթե 90 տոկոսով, ըստ որում՝ Հայաստան են ձգտում գալ ամենեւին էլ ոչ միայն լիբանանցի հայերը, այլ նաեւ արաբները, առաջին հերթին՝ քրիստոնյաները: «Նրանց համար առանձնահատուկ հետաքրքրություն է ներկայացնում Հայաստանի քրիստոնեական ժառանգությունը: Աճում է նաեւ Հայաստանից Լիբանան մեկնող զբոսաշրջիկների թիվը: 2012 թվականին նրանց թիվը 1350 էր, իսկ 2017 թվականի առաջին 8 ամիսներին՝ արդեն մոտ 10 հազար: Դժվարանում եմ ասել, թե որքան զբոսաշրջիկ է Հայաստան ժամանում: Սակայն հնարավոր է նրանց գրավել: Այստեղ ե՛ւ ձմեռային տուրիզմ կա, ե՛ւ բժշկական: Ճիշտ է, վերջինի հարցում մի փոքր դժվարություններ կան, որովհետեւ արտասահմանյան երկրներում, մասնավորապես արաբական երկրներում քիչ են տեղեկացված ինչպիսի բժշկական կենտրոններ կան եւ ինչ կարող են առաջարկել: Այս հարցում աշխատանքի կարիք կա, որովհետեւ որակյալ բժշկությունը բոլոր արաբական երկրներում չէ, որ հասանելի է: Հայկական գնի եւ որակի հարաբերակցությունը կարող է նրանց սաստիկ գրավել»,- նշեց Կիտանյանը:

Армения очень интересна для ливанских туристов, в особенности арабов-христиан. Об этом заявил в беседе с журналистами 18 сентября в Ереване министр туризма Ливана Аветис Китанян в рамках очередного форума Армения – диаспора.
По его словам, самолеты рейсов Ереван – Бейрут – Ереван  заполнены практически на 90%, причём в Армению стремятся приехать отнюдь не только ливанские армяне, но и арабы, в первую очередь, христиане. «Для них представляет большой   интерес христианское наследие Армении. Растёт и число туристов из Армении, приезжающих в Ливан. В 2012 году их было 1350, а за первые 8 месяцев 2017 года – уже около 10 тысяч. Сколько туристов приезжает в Армению, сказать затруднюсь. Но привлечь их можно. Тут – и зимний туризм, и медицинский туризм. Правда, с этим немного сложнее, потому что за рубежом и в арабских странах, в частности, мало знают о том, какой медцентр и что может предложить. Здесь есть над чем поработать, потому что качественная медицина доступна не во всех арабских странах. Армянское соотношение цены и качества может их сильно привлечь», - отметил Китанян.