ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի պաշտտոնյաները մերժել են տնտեսության վրա միգրանտների դրական ազդեցության մասին հետազոտությունը, գրում է The Hill պարբերականը՝ վկայակոչելով Սպիտակ տանն իր աղբյուրները։
Հայտնում են, որ պաշտոնյաները մերժել են զեկույցի նախագիծը, որը պատրաստել էին ԱՄՆ առողջապահության դեպարտամենտն ու սոցիալական ծառայությունը։ Հետազոտության տվյալներով, վերջին տասնամյակին միգրանտները 63 մլրդ դոլարի մուտք են ապահովել պետական բյուջե։
Նաեւ զեկույցում նշվում է, որ 2005-2014 թթ․ միգրանտները գրեթե 269․1 մլրդ դոլարի չափով դաշնային ո ւ տեղական հարկեր են վճարել։
Սպիտակ տան ներկայացուցիչ Ռաջ Շախը հայտնել է, որ հաշվետվության նախագիծը «ներկայացվել է նրանց, ովքեր ամենից շատ են մտահոգված գաղափարախոսական օրակարգով, այլ ոչ թե նրանց, ովքեր ճշգրիտ տվյալներին են վստահում»։

Trump administration officials reportedly rejected a study about the positive economic impacts of refugees in the U.S., The Hill reported quoting source in the White House.
It was noted that officials rejected a draft report produced by the Department of Health and Human Services.
That study said refugees brought in $63 billion more in government revenue over the past decade than they cost agencies.
The draft report found that from 2005 to 2014, refugees "contributed an estimated 269.1 billion in revenues to all levels of government" through federal, state and local taxes.
Raj Shah, a White House spokesman, said the leak draft report was "delivered by someone with an ideological agenda, not someone looking at hard data.”