Վիեննայում անցկացվող ՄԱԿ-ի Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) գլխավոր կոնֆերանսի 61-րդ նստաշրջանի շրջանակներում Հայաստանի պատվիրակությունը ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների եւ բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանի գլխավորությամբ հանդիպել է ԱԷՄԳ-ի գլխավոր տնօրեն Յու.Ամանոյի հետ։ Քննարկվել են ատոմային էներգետիկայի ոլորտում համագործակցության հետ կապված հարցեր։
Նախարար Աշոտ Մանուկյանը Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության գլխավոր տնօրենին ներկայացրել է Հայկական ԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետի երկարաձգման եւ արդիականացման ծրագրի ընթացքը։ Կարեւորվել է ԱԷՄԳ-ի դերը ՀԱԷԿ-ի անվտանգության մակարդակի բարձրացմանն ուղղված աջակցության ծրագրերի իրականացման գործում։
Հանդիպման ժամանակ զրուցակիցներն անդրադարձել են նաեւ ՀԱԷԿ-ի առաջին էներգաբլոկը շահագործումից հանելու ծրագրին եւ այդ գործընթացին ԱԷՄԳ-ի աջակցության տրամադրման հնարավորություններին։
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 18-22 Վիեննայում ընթանում է ՄԱԿ-ի Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության գլխավոր կոնֆերանսի 61-րդ նստաշրջանը, որին մասնակցում է նաեւ Հայաստանի պատվիրակությունը՝ ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների եւ բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանի գլխավորությամբ։

В рамках 61-ой сессии Генассамблеи МАГАТЭ в Вене армянская делегация во главе с министром энергетических инфраструктур и природных ресурсов Армении Ашотом Манукяном встретилась с гендиректором МАГАТЭ Юкиа Амано.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Министерства энергетических инфраструктур и природных ресурсов, в ходе встречи были обсуждены вопросы, связанные с сотрудничеством в сфере атомной энергетики.
Манукян представил Амано процесс реализации программы по продлению срока эксплуатации  и модернизации Армянской АЭС. Была подчеркнута важная роль МАГАТЭ в деле реализации программ содействия, направленных на повышение уровня безопасности ААЭС.
Собеседники также обсудили программу по выводу из эксплуатации первого блока Армянской атомной электростанции и возможности предоставления помощи по этой части со стороны МАГАТЭ.