Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը անընդունելի է համարում այն սպառնալիքները, որոնք ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հնչեցրել է Հյուսիսային Կորեայի հասցեին ՄԱԿ-ի Գլխավոր Ասամբլեայի նիստի ժամանակ։
«Մենք բացարձակ անընդունելի ենք համարում ցանկացած ռազմական լուծում ու ապավինում ենք դիվանագիտական ջանքերին»,- հայտնել է Մերկելը Deutsche Welle-ին տված բացառիկ հարցազրույցում։ Գերմանիայի կառավարության ղեկավարի կարծիքով՝ «ճիշտ պատասխանը պատժամիջոցներն են ու դրանց իրականացումը»։ Հյուսիսային Կորեայի նկատմամբ բոլոր մյուս գործողությունները Մերկելը համարում է «սխալ»։
Այն հարցին, արդյոք նա ուզում է միջնորդ դառնալ ԿԺԴՀ-ի հրթիռային ու միջուկային ծրագրի շուրջ հակամարտության կարգավորման գործում՝ Մերկելը պատասխանել է, որ պատրաստ է «պատասխանատվություն ստանձնել»։ Նրա խոսքով՝ Գերմանիան մասնակցել է Իրանի հետ համաձայնագրի շուրջ բանակցություններին, որը Մերկելը «ճիշտ» է համարում ։ Գերմանիայի կանցլերը նշել է, որ «Հյուսիսային Կորեայ դեպքում պետք է ընթանալ նույն ուղով՝ Ռուսաստանի, Չինաստանի ու ԱՄՆ-ի հետ միասին»։

Канцлер Германии Ангела Меркель считает неприемлемыми угрозы, которые президент США Дональд Трамп 19 сентября высказал в адрес Северной Кореи на заседании Генеральной Ассамблеи ООН.
«Мы считаем абсолютно неприемлемым любое военное решение и делаем ставку на дипломатические усилия», - заявила Меркель в эксклюзивном интервью Deutsche Welle. По мнению главы правительства ФРГ, «правильный ответ - это санкции и их реализация». Все другие действия в отношении Северной Кореи Меркель считает «неправильными»
На вопрос, хочет ли она выступить посредником в разрешении конфликта вокруг ядерной и ракетной программ КНДР, Меркель сказала, что готова «взять на себя ответственность». По ее словам, Германия участвовала в переговорах по соглашению с Ираном, которое Меркель «считает правильным».Канцлер ФРГ отметила, что и «в случае с Северной Кореей нужно идти таким же путем совместно с Россией, Китаем, США».