Թուրքիայի իշխանությունները 14 փաստաբանների մեղադրել են «զինված ահաբեկչական կազմակերպությանն» անդամակցելու մեջ։ Նման մեղադրանք է առաջադրվել անցած շաբաթ ձերբակալված 16 փաստաբաններից 14-ին։ DW-ը հայտնում է, որ փաստաբաններին մեղադրել են Հեղափոխական ժողովրդական ազատագրման կուսակցության հետ կապերի մեջ, որին Անկարայի իշխանությունները համարում են ահաբեկչական կազմակերպություն։
Նշենք, որ բոլոր կալանավորված փաստաբանները աշխատում են իրավաբանական ընկերությունում, որը պաշտպանում է այն երկու ուսուցիչների շահերը, որոնք հացադուլ են հայտարարել՝ որպես բողոքի նշան զանգվածային կրճատումների ու կալանավորումների դեմ , որոնք սկսվել էին անցած տարվա պետհեղաշրջման փորձից հետո։ Ուսուցիչներին նույնպես մեղադրել էին ահաբեկիչների հետ կապերի մեջ։ Այս գործը հանրային մեծ արձագանք է ստացել Թուրքիայում։ Ավելի քան 2000 փաստաբան ուսուցիչների շահերը պաշտպանելու պատրաստակամություն է հայտնել։ Սակայն մինչեւ դատական նիստը բոլոր փաստաբանները, որոնք պաշտպանում էին ուսուցիչների շահերը, կալանավորվել են։ Բացի այդ՝ ամբաստանյալները նույնպես ներկա չեն եղել դատական նիստին։ Իշխանությունները հայտնել են, որ նրանք կարող են փախչել, չնայած բժիշկները նրանց վիճակը գնահատել էին որպես «վտանգավորության աստիճանի թույլ»։

Власти Турции обвинили 14 адвокатов в членстве в «вооруженной террористической организации». Обвинения предъявлены 14 из 16 адвокатов, задержанных на прошлых неделе. Как сообщает DW, адвокатов обвинили с связях с Партией революционного народного освобождения, которую власти Анкары считают террористической организацией.
Отметим, что все арестованные адвокаты работают в юридической компании, которая защищает интересы двух учителей, объявивших голодовку в знак протеста против увольнения на фоне массовых увольнений и арестов, которые последовали после попытки переворота в июле прошлого года. Учителей также обвинили в связях с террористами. Это дело получило широкий общественный резонанс в Турции. Более 2000 адвокатов вызвались представлять интересы учителей. Однако до начала судебного заседания, все адвокаты, которые защищали интересы учителей, были арестованы. Кроме того подсудимые также не присутствовали на судебном заседании. Власти заявили, что они могут сбежать, несмотря на то, что врачи оценили состояние их здоровье как «угрожающе слабое».