Իրանի հանդեպ ԱՄՆ-ի պատժամիջոցները վտանգում են միջուկային ծրագրի շուրջ գործողությունների համատեղ համընգրկուն ծրագիրը, հայտնել է Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը՝ ելույթ ունենալով ՄԱԿ ԳԱ տրիբունայից, փոխանցում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Ցավոք, մի շարք արեւմտյան պետությունների զինանոցում սկսել  է ավելի հաճախ գերիշխել ոչ թե դիվանագիտությունը, այլ կոպիտ ճնշումը։ ՄԱԿ ԱԽ պատժամիջոցներից բացի նաեւ հավելյալ միակողմանի պատժամիջոցների կիրառումն ոչ լեգիտիմ է ու խաթարում է միջազգային ջանքերի հավաքական բնույթը»,- ասել է նա։
Լավրովը նշել է, որ «այսօր բոլորը տագնապով հետեւում են, թե  Իրանի դեմ ԱՄՆ կողմից սահմանված նոր միակողմանի պատժամիջոցներն  ինչպես են սպառնալիք ստեղծում Գործողությունների համատեղ համընդգրկուն ծրագրի իրականացման համար, որը միջազգային կայունության կարեւորագույն գործոններից էր դարձել»։

Санкции США в отношении Ирана ставят под угрозу Совместный всеобъемлющий план действий (СВПД) по ядерной программе, завил глава МИД РФ Сергей Лавров, выступая с трибуны Генассамблеи ООН, передает РИА Новости.
«К сожалению, в арсенале ряда западных государств все чаще преобладает не дипломатия, а грубое давление. Применение односторонних санкций сверх тех, которые вводит Совет безопасности ООН, нелегитимны и подрывают коллективный характер международных усилий», — сказал он.
Лавров отметил, что «сегодня все с тревогой наблюдают, как вводимые США все новые односторонние ристрикции в отношении Ирана, да еще и экстерриториального характера, ставят под угрозу реализацию Совместного всеобъемлющего плана действий, ставшего одним из важнейших факторов региональной международной стабильности».