Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կի Չեն Ընին ամենակոշտ պատժամիջոցներն են սպասվում, որոնք երբեւէ կիրառվել են ԱՄՆ կամ միջազգային հանրության կողմից: Այս մասին ասել է ԱՄՆ պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնը, հաղորդում է AP- ն:
Միեւնույն ժամանակ, նա չի պատասխանել այն հարցին, թե որը կլինի ԱՄՆ պատասխանը, եթե Փհենյանը փորձի  Խաղաղ օվկիանոսում ջրածնային ռումբ փորձարկել: Նրա խոսքով՝  որոշումը պետք է  կայացնի նախագահ Դոնալդ Թրամփը: Սակայն նա նշել է, որ բոլոր ռազմական տարբերակները մնում են սեղանին:
Թիլերսոնը նշել է, որ Թրամփի՝ Հյուսիսային  Կորեան ամբողջությամբ վերացնելու սպառնալիքը վկայում է այն մասին, որ նախագահը լրջորեն զգում է իր պատասխանատվութունը ամերիկացիների առջեւ։
Նա նշել է, որ Վաշինգտոնը շարունակում է դիվանագիտական ջանքեր գործադրել  Փհենյանին բանակցային սեղանի շուրջ նստեցնելու համար՝ ավելացնելով, որ ԱՄՆ-ն շարունակում է պնդել, որ Ռուսաստանն ու Չինաստանը պետք է տնտեսական առումով ավելի շատ ճնշեն  Փհենյանին։

Лидеру Северной Корее Ким Чен Ыну предстоит испытание посредством самых жестких санкций, которые когда-либо применялись США и международным сообществом. Об этом сообщает госсекретарь США Рекс Тиллерсон, передает AP.
При этом он не стал отвечать на вопрос, каков будет ответ США, если Пхеньян проведет испытание водородной бомбы в Тихом океане. По его словам, решение будет принимать президент Дональд Трамп. Однако он отметила, что все военные варианты остаются на столе.
Тиллерсон отметил, что угроза Трампа полностью уничтожить Северную Корею говорит о том, что президент «очень серьезно» ощущает свою ответственность за защиту американцев.
Он отметил, что Вашингтон продолжает прилагать дипломатические усилия, чтобы посадить Пхеньян за стол переговоров, добавив, что США продолжают настаивать на том, чтобы Россия и Китай  должны сделать  больше, чтобы надавить на Пхеньян в области экономики.