Նամիբիայի պաշտոնական ներկայացուցիչները ոչ մի կերպ չեն արձագանքել գոյություն չունեցող «Նամբիայի առողջապահության» մասին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ասածին, գրում է The Washington Post-ը։
Հայտնում են, որ Հագե Գեինգոբը, Նամիբիայի նախագահը, որը կրթություն է ստացել ԱՄՆ-ում, Թրամփի ելույթի ժամանակ դահլիճում է եղել։ Պարբերականը գրում է, որ նա հրապարակավ ոչ մի կերպ չի արձագանքել նրան, որ «Նամբիայի» առաջնորդ է դարձել։ Վերլուծաբանները ենթադրում են, որ նախագահը հավանաբար չի ցանկացել փչացնել ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունները։
Թերթը նաեւ նշում է, որ ոչ Վաշինգթոնում Նամիբիայի դեսպանատունը, ոչ միջազգային հարաբերությունների նախարարությունը չեն պատսխանել Թրամփի վրիպակի մասին հարցին։ «Նամբիայի» մասին հայտարարությանը չեն անդրադարձել նաեւ Նամիբիայի հիմնական լրատվամիջոցները։

Официальные представители Намибии никак не отреагировали на слова президента США Дональда Трампа о «здравоохранении Намбии», несуществующей стране в Африке, сообщает Gazeta  со ссылкой на The Washington Post.
Как сообщается, Хаге Гейнгоб, президент Намибии, который получил образование в США, во время речи Трампа был в зале. Издание пишет, что публично он никак не отреагировал на то, что стал лидером «Намбии». Аналитики предположили, что президент, возможно, пошел на этот шаг, чтобы не портить отношения с США.
Также газета отмечает, что ни посольство Намибии в Вашингтоне, ни министерство международных отношений и сотрудничества Намибии не ответили на вопрос о комментариях Трампа. Беседа о «Намбии» также не попала в сводки основных СМИ.
В некоторых кругах, как отмечает издание, ошибка Трампа была воспринята с облегчением, поскольку у Намибии очень тесные связи с Северной Кореей.